Mód vysílačky na FPV

Občas se setkáte s diskusí, do kterého módu si přepnout vysílačku a který je nejlepší. Jako u všeho záleží na tom co s tím chcete dělat a co vám je příjemnější.

mod-vysilacky

V Čechách a Evropě obecně spousta lidí létá MOD1, zatímco zbytek světa létá většinou na MOD2. Jak a proč to vzniklo, netuším. Osobně si tipuju, že MOD 2 vzniknul z důvodu, že je jednodušší a přirozenější.

U MOD2 vlevo máte plyn a směrovku a vpravo výškovku a křidélka. Neboli se vysílačka chová jako klasický knipl letadla, případně jako fungují joysticky u počítače. Letadlo odřídíte i bez směrovky a řídit formou kniplu je jednodušší a nám nejpřirozenější.

Kdyby se mě někdo zeptal, že se učí a s čím má začít, tak bych mu rovnou doporučil MOD2. Bohužel tím, že spousta lidí v CZ létá v MOD1, tak všichni raději doporučí MOD1, protože je pro ně jednodušší vám poradit, nebo pomoci při učení se, nebo při lazení letadla.

Záleží také, jak chcete létat, jestli jen pro radost, nebo akrobacii atd. Každý mód je jednodušší pro něco jiného.

Ale zpět k FPV.

Já osobně jsem se naučil na MOD1 a nyní se složitě přeučuji na MOD2 (mozek je za ty roky naučen reagovat podvědomě a není jednoduché ho přeučit).

Proč to ale dělám? Důvody jsou poměrně prosté. Jako amatér většinu času létáte sami. U letadla většinou vzletíte, nastavíte plyn na půlku, aby to rovnoměrně letělo a už si ho nevšímáte a používáte jen výškovku a křidélka a do toho ještě potřebujete ovládat naklánění a otáčení kamery (přepínači/kroutítky/šoupátky). U MOD1 na křidélka potřebujete jednu ruku, na výškovku druhou a na kameru třetí. U MOD2 zvládnete křidélka a výškovku jednou rukou a druhou máte volnou pro kameru.

U vrtulníku/copteru mi přijde zase nejlogičtější a nejjednodušší na ovládání MOD4. (nejpřirozenější dle reálného ovládání vrtulníku by byl MOD3) ale MOD4 mě osobně přijde na FPV lepší. Důvodem je opět, že potřebujete létat dopředu a otáčet se kolem své osy, což jednou rukou zajistíte při MOD4. A jelikož většina copterů je dnes řízených autopiloten, který vám drží horizont (automaticky) a výšku (při nastavení půl plynu) tak máte v podstatě zase levou ruku volnou. (trochu zjednodušeně řečeno).

Já osobně za sebe a z důvodů výše uvedených doporučuji na FPV:

  • pro letadlo MOD2
  • pro coptera MOD4

Obecně ale není možné říci, který mód je lepší, nebo horší. Každý si to musí vyzkoušet sám a zjistit co mu vyhovuje nejlépe.

Napište nám jaký mód a proč létáte vy?

One Reply to “Mód vysílačky na FPV”

Napsat komentář