Jak zvětšit dosah vaší FPV soustavy

Dříve nebo později v FPV začnete řešit otázku: Jak zlepšit dosah vaší soustavy. Budete chtít létat dále, nízko při zemi, létat za stromy, nebo za úzké překážky typu věžička kostela, pod mostem a podobně. Každý si určitě najde to své. Každopádně nezapomínejte na známé rčení „Celek je jen tak silný, jak je silný jeho nejslabší článek!“. U FPV to platí dvojnásob! Než se začnete pouštět do větších akcí, uvědomte si, že mít soustavu, se kterou můžete létat 100km daleko vám je k ničemu, když máte letadlo, které vydrží ve vzduchu 15 minut. Případně když neumíte pořádně létat, protože i pilot je součástí soustavy a dost často to bývá ten nejslabší článek!!

Dnes se ale chci zaměřit pouze na soustavu vysílačů a přijímačů, o tom ostatním zas až jindy.

Jaké jsou tedy možnosti jak zvýšit dosah?

Snížení okolních ruchů

První věcí, které se začněte věnovat, než začnete dělat nějaké šílenosti, je snížení okolních ruchů.

Když půjdete po prázdné ulici, ve 3 ráno, uslyšíte i spadnutí špendlíku. Když ale půjdete po stejné ulici plné aut a lidí v 5 odpoledne, budete rádi, když uslyšíte vlastního slova.

S RX a TX je to stejné, přesto, že jsou naladěny na stejnou frekvenci. Když budete v místnosti plné mluvících cizinců a jednoho Čecha, snadno poznáte osobu, která mluví Česky. Prostě jste na stejné frekvenci, jen vám dá hodně práce rozumět tomu co říká, protože v okolí bude mnoho ruchů.

Pokud chcete tyto ruchy odstranit, existuje pár dobrých zásad.

Na letišti vždy vypínejte svůj telefon

Nejen zvuk, ale celý telefon. Telefon vysílá i v pohotovostním režimu a zamořuje okolí nežádoucími signály. O tom když vám někdo zavolá ani nemluvím.

Nestůjte blízko železných konstrukcí

Velké masy železa pohlcují a roztřišťuji signál. Stoupněte si tedy raději o 100m dál (pokud to jde) a budete mít lepší příjem.

Nestůjte blízko ostatních zdrojů vysílání

Rozhodně nestůjte a nelétejte těsně kolem mobilních, rádiových a televizních vysílačů… Ty dokážou ten váš slabounký signálek dokonale usmažit!

Nestůjte hned u antény

Pokud vám to vaše soustava umožňuje, tak si stoupněte co nejdál od video přijímače, protože i vaše řídící vysílačka příjem do určité míry ovlivňuje.

Polarizace

Používejte antény s cirkulární polarizací, ne lineární. Má lepší příjem, při odrazech se jí otáčí směr, takže nezpůsobuje chyby příjmu a nevadí jí náklony. O tom více až v jiném článku.

Antény s vyšším ziskem

Používejte antény s vyšším ziskem, ideálně směrové. S tím samozřejmě souvisí to, že musíte anténou sledovat letadlo.

Zvýšení výkonu

Další a záměrně uvedenou až jako poslední možností je vysílač s větším výkonem.

Vyšší napětí

Tím že lehce navýšíte napětí, zvýšíte i výkon. Většina vysílačů je dělaných na 12V, ale pracují většinou v rozmezí 10,5-14V. S tím ale opatrně, protože zvýšením napětí můžete vysílač snadno usmažit, protože se začne sakra zahřívat!

Silnější vysílač

Poslední možností je koupit nějaký jiný vysílač s vyšším výkonem. Už jsem viděl vysílače s výkonem i 2,5W.

Tady ale pozor, navýšení výkonu nemusí nutně znamenat výhru. Sice křičíte hlasitěji a je vás více slyšet, ale zase přijímač řídícího signálu může být zahlušen tímto „křikem“, takže se vám zkrátí dosah vaší řídící soustavy!

Dalším problémem je, že zdvojnásobení výkonu neznamená jednou takový dosah, ale pouze o 1/2 větší. Chcete-li dosahovat dvojnásobné vzdálenosti, musíte výkon vysílače čtyřnásobit! Intenzita signálu klesá s druhou mocninou vzdálenosti, takže pokud máte dosah 2km na 500mW vysílač a chcete mít dosah 4km, musíte použít vysílač o výkonu 2W.

Chlazení takového vysílače bude dost problematické a navíc, vysílat výkonem 2W je v CZ nelegální!

Použijete tedy raději anténu s o 6dBi větším ziskem a tento dosah zvětšíte také na dvojnásobek a nebudete zamořovat okolí nežádoucími signály.

2 Replies to “Jak zvětšit dosah vaší FPV soustavy”

 1. Zdravím, potřeboval bych poradit, už nevím kudy kam. Poskládal jsem si soustavu, použil jsem vysílač:
  Eachine TX526 https://goo.gl/9UTsD1
  Příjmač: FPV Video příjmač pro android https://goo.gl/1vGkeQ
  antény: DYS FPV 5.8G Mushroom. https://goo.gl/1QiroU.
  S originál anténama mám dosah 15m. S tema houbičkama se dostanu tak na 30m. Výkon používám 600 mW. Ale musím poznamenat, že změna výkonu vůbec nehraje roli. Krom toho že se vysílač víc zahřívá, jsem nerozpoznal rozdíl mezi 25mW a 600mW. Nicméně i tak mě 30m ve volném prostrancví příjde ukrutně málo. Na tom že to má fungovat do 2km. Mě bude bohatě stačit tak 400m.
  Děkuji za rady.

Napsat komentář