PPM konektor

PPM signál je vlastně řeč, kterou vysílačka komunikuje s vysílajícím modulem a zároveň s externími zařízeními připojenými k vysílačce.

ppm

PPM konektor je rozhraní, které vysílačky používají k připojení externích zařízení. Bohužel, jak už to tak bývá, tak každý výrobce má tento konektor jiný a tak musíte řešit stále nějaké redukce.

20964

Většinou už i ty levnější vysílačky mívají takzvaný D.C.S. konektor, což není nic jiného, než PPM konektor, vstupní i výstupní zároveň.

Ty dražší vysílačky ho už zase většinou nemají, protože když máte na drahou vysílačku, máte i na to si dokoupit další modul separátně a výrobcům zaplatit více peněz (jsou to hajzlové).

Dříve se tento konektor používal převážně k takzvanému řízení učitel-žák. Dnes se zejména v FPV používá k připojování externích vysílacích modulů, případně k připojování headtrackingu.

Bohužel jelikož se jedná o jeden konektor D.C.S. a používá se jako učitel i jako žák a to, který z nich to bude se řídí pouze tím, jestli je vysílačka zapnutá, nebo vypnutá při zasunutí konektoru, tak není možné připojit zároveň 2 zařízení, protože to končí uvnitř na stejné PPM sběrnici a tam by se to potlouklo.

Když jsem se tímto začal zabývat, tak mi to nikdo nedokázal vysvětlit, jak to vlastně funguje, takže jsem si na to postupně musel přijít sám a ve finále je to strašně logické a jednoduché.

Pokusím se to vysvětlit na následujících obrázcích.

2 vysílačky je možné propojit takzvaně jako učitel a žák. Učitelská vysílačka je ta, která je připojena na přijímač a vysílá a řídí letadlo. Žákovská vysílačka má vypnutý vysílací modul a pouze dává pokyny učitelské vysílačce, jaké signály má odesílat a ta to odesílá za žáka.

V okamžiku kdy žák ale zazmatkuje a dostane se do úzkých, učitel může přebrat řízení, tím odpojí žákovskou vysílačku a letadlo řídí sám.

ucitel-zak

To je super pro někoho, kdo s létáním začíná a nechce si letadlo hned rozmlátit.

Jak jsem již ale říkal, tak na PPM se dá připojit v podstatě cokoliv, takže ke své vysílačce můžete připojit nějaký LRS systém a pak se vaše vysílačka stává žákem a LRS se stává učitelem.

ucitel-zak-lrs

Stejně tak můžete připojit do PPM headtracking a rázem se z headtrackingu stane žák a z vaší vysílačky učitel.

ucitel-zak-bryle

Myšlenka za tim je jednoduchá. Do PPM lze připojit téměř cokoliv, co posílá, nebo přijímá PPM signál. Pokud k vaší vysílačce připojujete něco, co ovládá serva, nebo v podstatě cokoliv jiného co nevysílá signál k letadlu, vaše vysílačka je vždy učitelem (před připojením propojovacího kabelu musí být vysílačka zapnutá) a to co k ní připojujete se stává žákem. (pokud budete připojovat další vysílačku, tak musí být vypnutá, pokud budete připojovat další zařízení typu headtracking, tak tam je to asi jedno…)

Naopak když k vaší vysílačce připojujete externí moduly typu LRS, které vysílají signál směrem k letadlu, tak je vaše vysílačka vždy žákem (propojovací kabel zasouváte do vypnuté vysílačky!!) a vysílací modul LRS je vždy učitelem.

Jakmile toto pochopíte, jste v pohodě.

Napsat komentář