PPM konektor

PPM signál je vlastně řeč, kterou vysílačka komunikuje s vysílajícím modulem a zároveň s externími zařízeními připojenými k vysílačce.

ppm

PPM konektor je rozhraní, které vysílačky používají k připojení externích zařízení. Bohužel, jak už to tak bývá, tak každý výrobce má tento konektor jiný a tak musíte řešit stále nějaké redukce.

20964

Většinou už i ty levnější vysílačky mívají takzvaný D.C.S. konektor, což není nic jiného, než PPM konektor, vstupní i výstupní zároveň.

Ty dražší vysílačky ho už zase většinou nemají, protože když máte na drahou vysílačku, máte i na to si dokoupit další modul separátně a výrobcům zaplatit více peněz (jsou to hajzlové).

Dříve se tento konektor používal převážně k takzvanému řízení učitel-žák. Dnes se zejména v FPV používá k připojování externích vysílacích modulů, případně k připojování headtrackingu.

Bohužel jelikož se jedná o jeden konektor D.C.S. a používá se jako učitel i jako žák a to, který z nich to bude se řídí pouze tím, jestli je vysílačka zapnutá, nebo vypnutá při zasunutí konektoru, tak není možné připojit zároveň 2 zařízení, protože to končí uvnitř na stejné PPM sběrnici a tam by se to potlouklo.

Když jsem se tímto začal zabývat, tak mi to nikdo nedokázal vysvětlit, jak to vlastně funguje, takže jsem si na to postupně musel přijít sám a ve finále je to strašně logické a jednoduché.

Pokusím se to vysvětlit na následujících obrázcích.

2 vysílačky je možné propojit takzvaně jako učitel a žák. Učitelská vysílačka je ta, která je připojena na přijímač a vysílá a řídí letadlo. Žákovská vysílačka má vypnutý vysílací modul a pouze dává pokyny učitelské vysílačce, jaké signály má odesílat a ta to odesílá za žáka.

V okamžiku kdy žák ale zazmatkuje a dostane se do úzkých, učitel může přebrat řízení, tím odpojí žákovskou vysílačku a letadlo řídí sám.

ucitel-zak

To je super pro někoho, kdo s létáním začíná a nechce si letadlo hned rozmlátit.

Jak jsem již ale říkal, tak na PPM se dá připojit v podstatě cokoliv, takže ke své vysílačce můžete připojit nějaký LRS systém a pak se vaše vysílačka stává žákem a LRS se stává učitelem.

ucitel-zak-lrs

Stejně tak můžete připojit do PPM headtracking a rázem se z headtrackingu stane žák a z vaší vysílačky učitel.

ucitel-zak-bryle

Myšlenka za tim je jednoduchá. Do PPM lze připojit téměř cokoliv, co posílá, nebo přijímá PPM signál. Pokud k vaší vysílačce připojujete něco, co ovládá serva, nebo v podstatě cokoliv jiného co nevysílá signál k letadlu, vaše vysílačka je vždy učitelem (před připojením propojovacího kabelu musí být vysílačka zapnutá) a to co k ní připojujete se stává žákem. (pokud budete připojovat další vysílačku, tak musí být vypnutá, pokud budete připojovat další zařízení typu headtracking, tak tam je to asi jedno…)

Naopak když k vaší vysílačce připojujete externí moduly typu LRS, které vysílají signál směrem k letadlu, tak je vaše vysílačka vždy žákem (propojovací kabel zasouváte do vypnuté vysílačky!!) a vysílací modul LRS je vždy učitelem.

Jakmile toto pochopíte, jste v pohodě.

Pomohl vám tento článek? Pomozte nám v psaní dalších! Odešlete SMS ve tvaru PAY 85377 na číslo 9002020 Cena jedné sms je 20Kč včetně DPH.
Více možností podpory ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

÷ six = one