Sekačka na baterie

S tématem FPV a RC to sice vůbec nesouvisí, ale doufám, že i tak si to pár lidí minimálně ze zájmu přečte. Když jsem sám hledal nějaký návod, tak jich je velmi poskromnu, tak doufám, že to alespoň někomu pomůže.

Na podzim mi odešel motor sekačky. Taková ta klasická 30cm sekačka na 230V za asi 1500,- odhadem tak 7 let stará.

sekacka-alko-32e

Seče docela pěkně, ale má kabel. Motorová sekačka je zase hlučná a neustále musíte řešit benzín (skladování, kupování, atd.). Napadla mě jako modeláře AKU sekačka. Vletěl jsem na net a ejhle je jich už asi 20 různých modelů od různých výrobců, ale všechny začínají na 9500,-

Vypadají pěkně, jsou napájeny většinou 36V z LiPo baterie 3200mAh a uvádějí, že s ní můžete sekat 30min a že posečete asi 350m2 pozemku.

No tak paráda! To by šlo, až na tu cenu! Jaký může být ale problém si takovou vyrobit. Sekačku mám, baterie 24V mám, potřebuji jen motor a trochu to poupravit.

Začal jsem tedy pátrat po netu a zjistil, že pár nadšenců v zahraničí už se do něčeho takového pustili a na youtube mají i spoustu videí. Nejčastěji používají olověnou malou baterii do motorky, resp 2 sériově zapojené. Někteří to dokonce upgradovali tak, že mají solární článek, kterým baterii nabíjejí a pak jdou sekat.

Moje předpoklady jsou tedy následující:

  • Mám 2x 6S (24V) LiPo 5000mAh baterie z velkého coptera, potřebuji tedy motor na 24V, nebo 48V

6s-baterie

  • Mám původní sekačku, které nic není, jen je potřeba najít motor podobné velikosti, aby byl ideálně stejnosměrný na 24V a měl podobné otáčky okolo 3000rpm a výkon okolo 750-1000W.

Takový motor se snadno řekne, ale najít nějaký takový za rozumné peníze už není tak jednoduché!

Nakonec jsem v Čechách jeden takový našel. Paráda! Stejnosměrák, 22-24V, 3600rpm, 750W, skladem a údajně je to nějaký náhradní motor na AKU sekačku Mountfield.

motor24V-sekacka

1700,- + 100,- poštovné SAKRA!

No, když už ale víte, co chcete, tak bratr google dokáže zázraky, takže jsem pohledal a našel úplně stejný v Polsku za 79 Zlotých (Asi 650,-) Takže dotaz zda posílají i do CZ, ano ale 60 ZL poštovné.

Když motor dorazil, tak samozřejmě neseděl do těch původních děr po původním motoru, a dokonce byl i jinak hloubkově.

sekacka-puvodni-uchytysekacka-nove-uchyty

Musel jsem tedy vyřezat všechny ty původní vzpěry a špunty na ten původní motor, pak díky 3D tiskárně jsem si vytiskl nový úchyt, který to celé zpevnil a motor tam sedl jak pr.el na nočník.

Další oříšek byl jak uchytit kudlu. Původní motor měl takový plastový úchyt. Ten jsem musel rozlámat, protože jsem nebyl schopen ho z osičky sundat.

I tak jsem se ale inspiroval a na 3D tiskárně si opět vytisk nový. Bylo by samozřejmě výhodnější ho udělat kovový, ale k tomu nemám nástroje a tak bych měl problém s přesností tak aby celý výrobek byl symetrický, vyvážený a neházel. Navíc ten plast drží dostatečně.

Pak následovalo první testování – vše funguje hurá.

Takže už vymyslet jen úchyt baterie (to jsem trochu odflákl – třeba časem vytisknu hezčí)

sekacka-prostor-na-baterie

A nějaké vypínání. Samozřejmě se to dá dělat takovým tím RC způsobem, zapojit baterii, nebo odpojit baterii. To ale není úplně pohodlné. Zároveň ale sehnat vypínač na 40A není sranda.

Další věcí je jištění. Co když s tím žena najede do nějakého drnu a udusí to? Mělo by to mít nějakou pojistku.

No nakonec jsem vzal 50A AC 230V/DC 48V jistič a doufám, že to bude nějaký čas fungovat. Zatím jsem nazapojil.

Provoz:

Zkoušel jsem sekat vždy s jednou baterií. Motor si bere při plné zátěži asi 40A, takže tu baterii 5000mAh teoreticky vycucne za 7,5 min při těch 40 A. On si ale 40A trvale nebere a baterii nemůžeme čerpat až na 0. Takže prakticky po 10min sekání je po baterii. Za 10min posekáte sotva 100m2 a baterie byly dost zahřáté! Když mají dost, tak je to znatelné na zvuku a kvalitě sečení.

Takže na ty 2 baterie jsem posekal asi 200m2 vzrostlé (první sekání letos) a bohužel i vlhké trávy.

Po 14 dnech bez sekání jsem zkusil obě baterie dát paralelně, tedy proud by se teoreticky mezi nimi měl rozkládat půl napůl a dohromady by to mělo mít 10 000mAh. Baterie by tedy neměly dostávat takové rázy a měly by vydržet déle.

Světe div se, posekal jsem celou zahradu (necelých 300m2) za asi 25min i když poslední metry už měly baterie dost. Motor byl zahřátý tak, že na něm nešla udržet ruka, baterie malinko ohřáté (v porovnání s tím, když tam byla jen jedna skoro vůbec).

posekana-zahrada

Teoretickým výpočtem se dostávám k následujícím číslům. Spotřebovaných 10Ah, napětí 24V, čas asi 30min. Průměrná okamžitá spotřeba 480W. Na posekání 300m2 je tedy potřeba 240Wh.

Teoreticky při použití hodně kvalitního střídavého motoru, který má lepší výkon a účinnost než stejnosměrný by se asi dalo dosáhnout o 20-30% lepších výsledků, ale cena by byla zcela odlišná.

Závěrem. Pokud si chcete pohrát, nebo potřebujete sekat tu a tam kousek trávy a sekačku hodně převážet, je to ideální. Pokud s tím chcete sekat zahradu více než 300m2 zapomeňte.

 

One Reply to “Sekačka na baterie”

Napsat komentář