Diversity

V FPV hantýrce je to velmi skloňovaný výraz a také u méně znalých často hodně přeceňovaný. Dnes si vysvětlíme k čemu to tedy je a kdy ho využít ať nejste za blbce, až někomu budete říkat jak si to svoje FPV ještě vylepšíte.

Co to tedy je?

Diversity modul je prvek, do kterého vstupují 2 a více signálů (řídících, nebo video) a on se na základě síly signálů (RSSI) rozhoduje o tom, který je silnější a pouze jeden z nich pustí dál.

diversity

Jak to funguje?

Na předchozím obrázku je znázorněno, že do dvojitého diversity modulu vstupují minimálně 4 informace (2x RSSI – informace o síle signálu, 2x samotný signál). Samotný diversity modul je pak dělaný tak, že většinou rychle přepíná z jednoho vstupu na druhý a porovnává jejich hodnoty síly signálu a podle toho, který je silnější, tak toho signál propouští dál. Ono přepínání je většinou tak rychlé, že ani nezaznamenáte výpadek a najednou přijímáte z druhého přijímače.

Samozřejmě diversity moduly mohou být i vícekanálové, tedy můžete mít třeba 8 vstupů. Podstatou ale je, aby vaše přijímače byly stejné (značka + model). Každý výrobce totiž interpretuje hodnotu RSSI trochu jinak a pokud pošlete do tohoto modulu RSSI od jednoho výrobce tak může nabývat hodnot 100-238 = 0-100% a u jiného to může být 10 000-10 500. Z toho je jasné, že by se na ten první přijímač vůbec nikdy nedostalo.

Kdy použít diversity

  • Když máte 2 rozdílné antény – směrovou anténu na stativu danou jedním směrem a nemáte možnost s ní otáčet za letu, tak jí nasměrujete tam kam chcete letět, druhou anténu dáte všesměrovou, abyste měli signál i při startu a přistání z boku, nebo za zády a jste v pohodě.
  • Když máte stejné antény s lineární polarizací, jednu nasměrujete vertikálně a druhou horizontálně. Tak budete mít pokrytý signál v zatáčkách i při rovném letu
  • U přijímačů řídícího signálu v letadle, pokud každý šlahoun dáte jiným směrem (jeden horizontálně, druhý vertikálně)

Kdy diversity nepotřebujete

  • Diversity dává smysl pouze u přijímačů! Diversity na vysílač je BLBOST!
  • Když máte 2 stejné antény a máte je stejně orientované (například obě horizontálně)
  • Když používáte anténa tracker. Na anténa trackeru máte směrovou anténu, která sleduje model a těžko někdy získáte lepší signál než na směrovce, která sleduje model, tedy diversity jsou vyhozené peníze, protože se nikdy nepřepne.
  • Pokud máte 2 různé výrobky od jiných výrobců

Kde to diversity seženu

  • můžete si koupit samostatný diversity modul, který má RSSI vstupy a signálové vstupy a ten vložit do vašeho zapojení, mezi přijímače a další zařízení, které zobrazuje signál.

micro-diversity-controller

  • nebo si koupíte zařízení, které už má v sobě diversity modul zabudovaný a pak se vlastně nemusíte o nic starat, jen dáte správně antény.

rc701

Doufám, že vám tento článek objasnil základní myšlenku diversity a doufám, že už nebudu na letištích poslouchat blbosti o diversity na trackeru a na vysílači 😀

One Reply to “Diversity”

  1. Hezký článek…souhlasím,jen s jednou výhradou.
    Vypadá to,že jsme idioti co mají diverzitu v ground station zabudovanou ,ač máme antena tracker. Jenže ho tam máme z prostého důvodu. Tracker je statisticky mnohem rizikovější část systemu než samotný přijímač s anténou. Když se podělá tracker (šance dost vysoká),tak pokud zafunguje i troška štěstí a nebudeme víc než 3km daleko,spolehlivě to přebere druhý přijímač. Prakticky mám vyzkoušené,že i na 5km jsem byl schopen řídit na skewplanar na záložním přijímači. Obraz nic moc,ale šlo se podle toho vrátit.
    Takže u nás je diverzita hlavně kvůli snížení rizika ,že se podělá tracker.

Napsat komentář