FPV Autíčko

FPV letadlo už má dneska skoro každý, ale teprve podle FPV autíčka se pozná, kdo to s FPV myslí vážně!

video-switch1

FPV autíčko má spoustu výhod

 • nezáleží tolik na váze, takže si tam můžete dát spoustu vychytávek – světla, klakson, klidně i reproduktor a za jízdy mluvit na kolemjdoucí
 • můžete si tam dát kamer kolik chcete a jak velkých chcete
 • můžete si tam dodělat osvětlení a jezdit po bytě, nebo ulici i v noci
 • snadno si tam doděláte houkačky a další vymoženosti
 • nikdo vás nebude podezírat ze špionáže (jen z toho že jste magor…)
 • a úplně nejlepší na tom je to, že stojí pár tisíc a v podstatě ho nemůžete rozbít, protože nelétá, tak nemůže ani padat 😀 (pozn. Samozřejmě, všechno se dá rozbít a všechno může letět… )

Jaké mám autíčko já?

Já jsem si nakonec vybral jedno z nejlevnějších HiMOTO Monster Truck EMXT-1 1:10 elektro

Pro účely vyblbnutí se v FPV módu (žádné závodění, skoky a podobně) to bohatě stačí.

Úpravy, které jsem musel udělat

Osvětlení

osvetelni-led-auto

Autíčko samozřejmě musí mít světla. Přední i zadní! V GM jsem tedy koupil 4bílé diody a 4 červené, k tomu patřičný odpor a pak už jen vyvrtat dírky, tavnym lepidlem zalepit, napájet na 12V.

Vypínání a zapínání světel pomocí vysílačky jsem neřešil, protože je to další litr navíc a to, že to po zapnutí trvale svítí i ve dne mi vůbec nevadí.

(Zde návod jak si vyrobit vlastní osvětlení)

Ovládání

V setu to dostanete s 3CH vysílačkou, která je úplně na nic, takže si můžete koupit novou volantovou vysílačku, nebo to dát na vaší klasickou páčkovou.

Pravda, závody s tím nevyhrajete, ale jinak je to úplně v pohodě. Máte kanálů tolik, jakej si tam dáte přijímač. Jen doporučuji dát plyn a zatáčení na kanál 3 a 4, protože když to dáte na kanál 1, kde máte plyn normálně (bez pružinky), tak nebudete vědět, kde je střed a furt budete řešit, aby to necouvalo, nebo nejelo dopředu.

prijimac-rc-auto

Já použil 8CH přijímač, kde mám:

 • plyn
 • zatáčení
 • naklánění kamery doprava/doleva
 • naklánění kamery nahoru/dolu
 • naklánění zadní kamery nahoru a dolu
 • přepínač videa
 • klakson

BEC

Setový BEC funguje na 2-3S a bohužel dává jen 3,2A, takže když na to dáte velké servo na zatáčení, přijímač pár malých serv a další elektroniku, tak se vám bude restartovat. Prostě to neutáhne.

Přidal jsem tedy starý regulátor, který jsem měl v krabici a má 5A BEC, odpájel dráty k motoru a používám ho pouze jako BEC… prasárna, ale když neni nic jiného, tak se nedá nic dělat…

regulator-rc-auto

Napájení mám tedy řešeno tak, že servo na podvozku napáním z toho původního reglu, to funguje dobře a vše ostatní z toho přidaného.

Od té doby žádný problém s vypínáním.

Kamera

Kamera je základ. Ideálně jedna dopředu a jedna dozadu, aby bylo vidět dobře i na couvání. Samozřejmostí je pan/tilt mechanika, abyste se mohli koukat nahoru a dolu, doprava a doleva.

predni-kamera-auto

Já jsem použil univerzální Mobius PAN/TILT, které používám i na letadlech, s tím rozdílem, že jsem tam musel dát 45° klínek aby bylo možné koukat i nahoru. U letadla totiž koukáte jen pod sebe a rovně dopředu, takže to není dělané na koukání nahoru.

Vzadu mám pak kabinku na betu, která tam co do úhlu a funkčnosti perfektně sedla,

zadni-kamera-auto

protože mi drží vysílač a opět má gopro úchyt do kterého jen nacvaknu gopro a mám zadní kameru.

Kamera přepínač

video-switch2

Když máte více kamer, potřebujete kamera switch, aby bylo možné se za jízdy přepínat mezi přední a zadní (případně dalšími) kamerou.

Klakson

Když auto nemá klakson, jako by nebylo. Klakson ale stojí překvapivě asi 1500Kč ten nejlevnější a zvuk není nic moc. Já jsem opět zvolil jiné řešení, v GM jsem koupit malou samobudící sirénku na 5V 85dB a z HK spínač na 5V za 6$

Pak už to jen připojíte na +/- a klakson řve jak blázen. Sice má spíš pískavý zvuk než troubivý, ale účel pro jaký jsem to chtěl (upozornit na sebe) to plní. Nakonec tramvaj taky netroubí, ale cinká…

Video vysílač

system-konektoru-6

Používám klasický 5.8G 400mW. Uchycený je v Beta držáku.

Samozřejmostí je to mít co nejvýš, aby drobné hrbolky nebránili signálu. Dosah mám vyzkoušeny tak max do 400-500m

K tomu celému následně použiju na příjem svůj FPV kufr v3 a zábava začíná!

Plánované rozšíření:

K tomu celému právě předělávám starší Genius volant s pedály- původně určený ke hraní her na PC. Pak budu moci řídit pomocí volantu a brzdy a plynu.

O tom se ale rozepíšu až v jiném článku, tedy pokud se mi to podaří rozchodit…

Napsat komentář