Telemetrie

Co to je vlastně ta telemetrie? Za telemetrii jde úspěšně považovat vše, co vám říká cokoliv o tom co se děje tam nahoře. Ve většině případů telemetrie není potřeba a pokud budete dodržovat určité zásady, hravě se bez ní obejdete. Pokud ovšem budete váš stroj ladit, nebo pokud budete pokoušet jeho limity, telemetrie je k nezaplacení. No a v FPV je to samozřejmost.

Telemetrie není pouze napětí baterky, spotřebovaný proud a síla signálu, ale i vzdálenost, výška, rychlost proti zemi, rychlost proti vzduchu, náklon, zisky jednotlivých gyr, přijatá výchylka páček vašeho vysílače a spousta dalších jiných údajů.

Telemetricky se dá měřit vše, na co máme odpovídající sensor.

Můžeme jí ukládat na nějaké médium v letadle, nebo přenášet na zem a tam jí vyčítat/ukládat.

Pokud se něco stane, nebo vám něco nefunguje jak potřebujete, telemetrie je k nezaplacení.

Přenos telemetrie

Máme několik možností jak telemetrická data na zem přenést.

Vysílací souprava

Jednou z možností jak přenášet telemetrii je mít řídící soustavu (vysílačku), která sama komunikuje obousměrně a telemetrii přenáší do vašeho vysílače. To už dnes dělají všechny lepší vysílačky automaticky. V základu tato telemetrie zobrazuje pouze základní informace – sílu řídícího signálu, kvalitu signálu a lepší soustavy i napětí přijímače.

rx signal quality

Můžete si dokoupit další moduly (GPS, current sensor) a pomocí nich přenášet i další údaje.

Toto je takový způsob přijatelný především pro běžné RC modeláře, kteří chtějí například informaci o tom, že aktuálně jejich letadlo je 100m vysoko a chytilo stoupák, případně o tom, že letí rychlostí 200km/h, nebo že jejich baterie je již téměř vybitá a že mají přistát.

Pro FPV piloty je takováto telemetrie ale dost nedostačující, protože když koukáte na obraz, nemáte čas koukat na vysílačku a hledat jednotlivé údaje.

OSD a video

Další možností je přenos telemetrie z letadla pomocí OSD. To je super vlastnost, vše vidíte přehledně v obraze a můžete okamžitě reagovat na vzniklou situaci, aniž byste se rozptylovali hledáním údajů a vysílačce.

osd-snapshot

Bohužel tato data jsou vložena do obrazu, ze kterého už je nikdy nedostanete a případné krajní hodnoty ruchy a podobně možná ani nestihne zobrazit, nebo si jich nevšimnete. na OSD nikdy nemáte všechny údaje, protože by se tam nevešly, máte tam jen ty nejdůležitější. Jak tedy tyto údaje dostat na zem?

Opět existuje několik možností.

Vysílač telemetrie

Jedna z nich je pomocí speciálního telemetrického vysílače. Ve finále to pak vypadá tak, že máte na letadle přijímač signálu 2,4GHz, který zároveň vysílá i nějakou drobnou telemetrii do vysílačky, OSD, vysílač videa 5,8GHz na zem a pak tam máte ještě jeden speciální vysílač na telemetrii, nejčastěji na frekvenci 433MHz (u nás není povoleno na ní vysílat), který vyčítá data z OSD a posílá je na zem.

Na zemi pak potřebujete krabičku na příjem videa a separátní na příjem telemetrie. Zároveň něco, čím tu telemetrii zobrazit, nebo uložit.

Zakódování do videa

Druhá možnost je a vím jen o jediné firmě, která to tak dělá (RangeVideo), že už přímo OSD do video obrazu, kromě OSD údajů, zakódovává i další, textové informace (obdoba teletextu) a tyto informace jsou normálně jako text z obrazu dekódovatelné. Nepotřebujete tedy tu další speciální vysílací krabičku (a frekvenci) na to, abyste přenesli na zem údaje, které tam už jednou posíláte. Bohužel na zemi stále potřebujete decoder, protože jen tak tato textová data z obrazu dostanete.

rvgs

Nevýhoda je, že toto umí pouze RangeVideo, RVOSD a RVGS (Range Video Ground Station). Bohužel nevím o krabičce, která by například údaje z Ardupilota (a dalších OSD) uměla zakódovat do obrazu tak, aby je RVGS rozlouskal.

Když už máte data na zemi, jedním nebo druhým způsobem, tak je můžete poslat do počítače a tato data zakreslovat do mapy, nebo do grafu, nebo s nimi dělat cokoliv jiného co vám přijde užitečné. Samozřejmě je můžete i později analyzovat.

Telemetrie je tedy nepostradatelná pro každého FPV pilota a rozhodně stojí za to se s ní naučit dobře pracovat. Pomůže vám to nejen při letu, ale i při vylepšování vašich strojů!

3 Replies to “Telemetrie”

    • Existují moduly do vysílaček – vario, gps a další většinou speciálně dodávané různými výrobci (graupner, futaba atd). Jako telemetrická data se to následně přenáší zpětným vysíláním do vysílačky a zobrazuje na vysílačce. (Na základě hodnot z GPS modulu) ale ze zkušenosti vím, že toto moc nefunguje. Další možností jsou autopiloti a řídící systémy pro FPV a ty mají telemetrii (rychlost vzdálenost a další) již většinou v sobě a je jen otázka jak jí přenesete na zem a zobrazíte. (ground station, monitor, brýle..)

Napsat komentář