V jakém režimu FPV natáčet

GoPro umožňuje několik režimů natáčení.

Wide = úhel záběru 170°
Medium = úhel záběru 127°
Narrow = úhel záběru 90°

Pozn: Pozor, úhel záběru objektivu se neoznačuje na šířku, ale na úhlopříčku. To znamená, že pokud vám někdo uvádí FOV 170° ve skutečnosti to znamená, že horizontálně kamera zabere pouze 148°

Jako u všeho, i zde vám jeden řekne širokoúhlé, druhý vám řekne co nejpříměji. Já říkám, záleží na tom, co chcete natáčet a jak to následně budete zpracovávat.

Pokud budete chtít letět letadly za sebou, určitě bude snazší použít Medium, nebo Narrow, protože letadlo před vámi bude větší a snáze jej najdete.

Pokud budete chtít dělat krásné záběry krajiny a pomalé lety, Wide bude lepší atd..

Prostě a jednoduše, tam kde chcete zoomovat, tak použijte Narrow, tam kde chcete krásné záběry, použijte Wide.

Já osobně používám Wide úplně na všechno. Někdy hůře vidím, hůře se orientuji, zvlášť tam kde je méně místa, tak GoPro to ještě zkreslí, takže máte pocit, že pod ten most se nemůžete vejít… atd…

Tak proč tedy používám Wide všude?

Odpověď je jednoduchá. Gopro nemá zoom a objektiv má pevně usazen na čipu, takže pokud vám v menu někdo dá možnost se přehodit na jiný uhel záběru, znamená to jediné, že slovy běžných digitálních fotoaparátů vám nastavil Digitální zoom.

 

Normální obraz a FOV nastaveno na Wide
Normální obraz a FOV nastaveno na Wide

A všichni víme, co digitální zoom udělá.

Digitální zoom, FOV nastaveno na Narrow
Digitální zoom, FOV nastaveno na Narrow

Ano, úplně to stejné co uděláte v počítači, na čip dopadne všechno světlo a plný obraz, elektronika si vezme jen kousek toho obrazu kolem středu (udělá výřez) a ten zvětší do plné velikosti, kterou si nastavíte.

Prakticky to znamená, že čip má 1920×1080 bodů a je plně osvícen pomocí širokoúhlé čočky a generuje obraz 1920×1080 bodů.

Pokud je nastaveno Narrow, tak elektronika vykousne 960×540 bodů kolem středu a zvětší je na 1920×1080. Pro vás se to tváří, že je to v plné velikosti, ale ve skutečnosti je to velikost poloviční a jen zvětšená.

Jelikož já osobně všechna videa sestřihávám, tak udělat výřez obrazu je to nejmenší a ztráta kvality bude úplně stejná, jako když to nastavím už v kameře. S tím rozdílem, že pokud se budu chtít vrátit k originálu v plné kvalitě, tak když to nastavím už v kameře, tak mám smolíka…

Pokud ale videa nestříháte, neumíte to, nebo vás to nebaví, tak tato možnost digitálního zoomu je pro vás ideální možností jak zoomovat na GoPro.

Napsat komentář