Výměna objektivu, čočky na GoPro

Ti, co létají FPV, dříve či později narazí na zem. Ať už vlastní chybou nebo technickou závadou. Často, aby ušetřili váhu, mají GoPro mimo ochranný obal. Taková srážka se zemí pak znamená úplnou devastaci GoPro (a 8-12 tis. v pánu), nebo v lepším případě pouze poškrábání čočky, což ale znehodnotí obraz na dalších záběrech, takže taky (8-12tis v …).

Pokud napíšete přímo do GoPro USA, že vám upadlo a poškodili jste si čočku a že jí chcete vyměnit i za cenu, že si to zaplatíte, jejich reakce bude, ať jim pošlete kupní smlouvu, výrobní číslo atd…

Následně vám pošlou, že jelikož jste si to poškodili vlastní chybou, že vám na to záruku uplatnit nemohou a že samotná oprava by byla dražší než nová kamera a nabídnou vám slevu na nákup nové.

Tato sleva je sice velmi zajímavá (já dostal 50%), ale pouze v originál GoPro.com obchodě.

No a tam zjistíte, že poštovné do CZ stojí $100. Doma vás čeká CLO a DPH a jste na částce stejné jako při nákupu v Alze.

Jak z toho ven? Není přeci jen možnost to nějak opravit?

Je!

Existuje firma, kde prodávají náhradní čočky a dokonce i zoomovací, s nočním viděním a další… akorát cena je šílená… $100-$200.

Druhou možností je se podívat do bazarů, na aukro a podobně a koupit staré, rozbité, nefunkční, utopené gopro, které ne vždy má poškozenou čočku.

To koupíte za pár korun a pak už jen vyměníte.

Jak probíhá výměna?

Vyndáte baterii

gopro-oprava01

Pod baterií je stříbrná nálepka s výrobním číslem, tu strhněte, jinak vám nepůjde sundat zadní kryt. Pod ní naleznete 4 šroubky, které vyšroubujete.

gopro-oprava02

Sundejte kryt

gopro-oprava03

a vyšroubujte další 3 šroubky. Pozor! Každý šroubek má jiný závit a jinou délku, tak si poznamenejte, který kam patří.

gopro-oprava04

gopro-oprava05

Vytáhněte „střeva“ i z přední části obalu a máte napůl vyhráno.

gopro-oprava06

Před vámi je objektiv, který bývá zakápnut trochou lepidla (někdy ne), tak to nějak odstraňte a objektiv proti směru hodinových ručiček vytočte… jde to dost ztuha…

gopro-oprava07

Při vytáčení objektivu držte kameru objektivem k zemi, nechcete aby se vám dostal bordel a prach na čip… o tom že to nemáte dělat na ponku plném pilin a bordelu a v zimě jsem se zapomněl zmínit hned na začátku 😉

Pak vezměte ten nový, neponičený a natočte ho zpět. (Po směru hodinových ručiček)

Než vše složíte a zašroubujete, musíte udělat poslední krok a to je zaostření. GoPro nemá zoom ani ostření, takže zaostření probíhá pouze přiblížením a oddálením objektivu od čipu.

Vezměte tedy ideálně HDMI kabel, připojte ho na vaší 50″ televizi nebo jakoukoliv jinou s velkým rozlišením ideálně FullHD, gopro zapněte a objektivem točte tak dlouho, než je obraz ostrý. Je to až skoro na konci závitu… Pokud nemáte TV a MiniHdmi kabel, budete muset udělat fotku, nahrát do počítače, znova udělat fotku, nahrát do počítače a takto až do úplného zaostření…

Neostřete na objekty úplně blízko, ale zhruba 2-5m od vás. Pak zase objektiv zakápněte tavným lepidlem, nebo něčím podobným (vteřiňákem ne!).

Vše složte a sešroubujte zpět. Při skládání si dejte pozor na ten přední display, který tam visí pouze na kabelu… je to mrška neposedná a dá chvilku práce než se vám podaří GoPro zaklapnout tak aby seděl správně!

To je vše! Máte GoPro jako nové!

Napsat komentář