Záchrana ztraceného letadla

A je to tady! Něco se posralo! Letadlo nereaguje, nebo mu došla šťáva, vy jste někde daleko. Šance na bezpečný návrat je nulová. Co teď? Letadlo za desítky tisíc je v hajzlu!

Ano i toto patří k FPV a buďte na to připraveni!

Ve skutečnosti to ale nemusí být až tak strašné. Opět je spousta možností, jak minimalizovat škody a zabránit úplné ztrátě.

Létejte s rozumem

Nepodceňujte situaci a když máte spotřebovanou téměř půl baterie, na nic nečekejte a vracejte se domu. Nezapomínejte na vítr… proti větru máte větší spotřebu než po větru. Nedělejte blbosti a nelétejte na hraně možností vaší soustavy. Vždy si nechávejte rezervu!

Používejte kvalitní komponenty

Kvalitní komponenty nejsou záruka 100% bezpečnosti, na druhou stranu máte větší šanci, že se vrátíte v pořádku. Koupit na letadlo s FPV výbavou za 20tis a dát tam regulátor z Číny za 382Kč je naprostá šílenost!

Nahrávejte údaje z OSD

Pořiďte si nahrávací zařízení a přenos obrazu, co máte na zemi (ideálně včetně OSD údajů) nahrávejte. Poruše letadla to nezabrání, ale pomocí GPS souřadnic z OSD budete mít jednodušší jeho hledání. Zapomeňte na to, že v té rychlosti si souřadnice zapamatujete!

Pokud se nechytíte GPS, můžete si záznam několikrát přehrát a pomocí google maps záznam porovnat a na místo se vrátit a hledat.

Mějte s sebou navigaci

S předchozím bodem souvisí i tento. Když máte GPS údaje o místě dopadu, jsou vám k ničemu, pokud nemáte navigaci a nevíte kam jít!

Ukažte nahrávku rodákovi

Pokud víte alespoň přibližně (+/- 5km) kde jste havarovali, vemte nahraný záznam a ukažte ho místnímu rodákovi. Ty se většinou dokážou chytit něčeho ze záznamu a orientačně vám říci kde by letadlo mohlo být.

Vyvěste plakáty a připravte si prašulky

Pokud letadlo nenajdete, rozvěste po okolí plakáty s fotografií ztraceného letadla, svým telefonem a vypsanou odměnou…

Používejte GPS tracker

Existují krabičky, které když zapnete, tak si v intervalu zjišťují svou polohu. Zároveň v sobě mají i klasickou SIM kartu a chovají se jako telefon. Takže když se letadlo ztratí, stačí vytočit telefonní číslo této SIM a okamžitě se vám vrátí SMS s údaji o přesné poloze tohoto zařízení. Nespoléhejte se na to na 100% protože můžete dopadnout někde, kde nemusí být mobilní pokrytí, nebo při pádu může dojít k poškození tohoto zařízení…

Pípák

Hledat havarované letadlo v lese je jako hledat jehlu v kupce sena. Dělají se ovšem pípáky, které napojíte do jednoho kanálu a oni při ztrátě signálu začnou pískat jak o život. Dost letadel už to pomohlo nalézt.

Udělejte si dobrou přípravu

Než jdete létat, udělejte si přípravu a nastudujte si prostředí na google maps!

Snažte se „havarovat“ poblíž známých bodů

Tonoucí se stébla chytá a tak to udělejte i vy! Pokud máte letadlo ovladatelné, snažte se ho nasměrovat někam, kde ho snadno najdete. Vedle silnice, poblíž vedení el. napětí, poblíž benzínky, baráku, kostela, vysokého stromu uprostřed pole, vody (tady ale opatrně :-D), nebo čehokoliv dalšího co stihnete v té rychlosti rozpoznat.

Do letadla napište svůj telefon

Do letadla napište svůj telefon. Případný poctivý nálezce má alespoň nějakou možnost čeho se chytit a komu zavolat. Já osobně mám telefon vyrytý a zvýrazněný přímo na GoPro, které přehazuji z letadla do letadla. Jednak tím kameru znehodnotíte pro případného nepoctivého nálezce a tomu poctivému opět dáte možnost jak vás kontaktovat. Má to ale i tu horší stránku. Havarované letadlo může způsobit nemalou škodu a pokud máte na letadle telefon, je to přímá cesta k vám… (to už si ale každý musí rozmyslet sám)

Nezapomínejte na to, že když ztratíte signál 100m nad zemí, že letadlo klidně může uletět ještě další km daleko!

A už vůbec nezapomínejte na to, že bezpečnost je přednější, než vašich pár tisíc za letadlo, takže vždy se snažte navést letadlo někam, kde nezpůsobí škody někomu jinému, i za cenu, že to totálně rozsekáte!

Napsat komentář