Zobrazovací zařízení – Videokufr

Jak již bylo několikrát napsáno, na zobrazení videa z letadla nebo multicoptery je zapotřebí nějaké zobrazovací zařízení. Nejčastěji to řešíme videobrýlemi, nebo nějakým displejem, televizí nebo monitorem. Jelikož sám nosím brýle, videobrýle mi nepomohou, proto jsem hledal nějaké jiné řešení. No a nakonec jsem se rozhodl pro stavbu tzv. videokufru.

videokufr_2

O co tedy jde? Můj videokufr v sobě sdružuje několik zařízení a jako celek je vše uloženo v „úhledném balení“ v podobě hliníkového kufru. Základem je displej pro zobrazení videa, dále baterie pro napájení celého videokufru, videozesilovač s rozbočovačem a dále pár konektorů a kabelů.

videokufr_1

Jako zálkad celého videokufru jsem použil běžně dostupný a levný kufr na nářadí, který se dá poměrně běžně koupit v různých hobby marketech nebo železářstvích. Vlastní vnitřní osazení je tvořeno frézovanou překližkovou deskou, ve které jsou zapuštěny přepínače, konektory měřiče napětí a také obrazovka. Spodní část kufru je tvořena v této první verzi taktéž překližkovou deskou s otvory na baterie.

videokufr_4

Systém propojování komponent v kufru je poměrně přehledný a jednoduchý. Rozvod napájení 12V je přiveden do Vstupu 12V z baterie a dále je veden přes vypínače jak k obrazovce, tak k dalším konektorům, kam se zapojuje jak videopřijímač, tak i případná další zařízení. Osazen je také videozesilovač s rozbočovačem, takže se videosignál přivede do vstupu IN a z výstupů OUT je možné odebírat videosignál až pro 4 další zařízení. Já jsem měl většinou propojen jeden výstup s vlastní obrazovkou, druhý s notebookem pro záznam letu a do třetího si kolega připojoval videobrýle, aby mohl „letět“ v kokpitu semnou.

videokufr_3

Ve spodní části kufru jsem si vytvořil prostory pro 2 olověné baterie a nějaká úložná místa pro kabely a další komponenty. Jak se ale v praktickém provozu ukázalo, použití těžkých olověných baterií nebylo zrovna šikovné, přeci jen váha celého videokufru tak narostla do obludných hodnot. Videokufr budu v dohledné době kompletně přestavovat, použiji na napájení vyřazenou baterii LiPol, která se už nehodí pro pohon, ale na napájení videokufru to bude stále dostačující a také vnitřní uspořádání bude změněné. Také hodlám přesunout obrazovku jinam – nad vysílačku – abych nemusel stát v zákrytu videokufru a tím si neblokoval signál od vysílačky. Tato praktická pozorování jsem udělal samozřejmě až po výrobě kufru, proto nyní bude předělávat.

Zhodnocení videokufru :

  • +   všechna zařízení pohromadě
  • +   kompaktní napájení ostatních zařízení na 12V
  • –   hmotnost videokufru se zvolenými bateriemi
  • –   nutnost nosit videokufr i když by stačilo menší zařízení

Napsat komentář