Copter na dovolenou

Pomalu se nám blíží čas dovolených a naše polovičky začínají plánovat, kam že to vlastně letos pojedeme za sluncem.

Jako každý rok, pro vás to znamená sice krásný odpočinek, nová krajina a spousta krásných záběrů, ale bez letadel!!

Přemýšlel jsem tedy co by se s tím dalo dělat, protože pokud někam letíte letadlem, tak si těžko vezmete sebou FPV výbavu s letadlem.

prenaseni01

Začal jsem tedy přemýšlet nad tím, jak toto všechno minimalizovat a dospěl jsem k následující myšlence:

(Toto řešení bohužel zatím nemám realizované a je pouze ve stádiu úvah, ale pokud by někdo z vás s tím měl jakoukoliv zkušenost, budu rád, když mi napíšete. Třeba se tím realizace uspíší.)

Minimalizace letadla

Dnes už není problém vyrobit miniaturní copter, který unese menší kamerku, která je schopna natáčet v HD a dělat pěkné záběry. Nebo pořídit napříklat Parrot, ale ten mi přijde ještě stále moc velký.

Parrot AR.Drone
Parrot AR.Drone

Minimalizace ovládacích prvků

Když se bavíme o ovládacích prvcích, tak mám na mysli vysílač řídícího signálu, přijímač obrazu, anténu a monitor.

Jednou z možností je vysílačka, včetně přijímače a monitoru. Bohužel to je váha a prostor navíc.

444

Druhou možností je mobil, který si sebou stejně povezete a přes WiFi jste schopni jak řídit, tak přijímat video a na obrazovce ho vidět. Jako to má například Parrot. Tady je ale zase problém s dosahem.

Dosah

Dosah u té vysílačky s přijímačem je tak 500-800m, což není nic moc, ale jako záloha pro dovolenou to bohatě stačí.

U mobilu a WiFi je to 50-100m což je tragedie, která se dá ale vyřešit a to napojením mobilu na router a pomocí přemostění se napojit na copter a tím se váš dosah dost zvětší. Pokud nasadíte směrovou anténu, jste na 1km také. To už je ale zase další váha a krám navíc.

Řídící deska

Základem je nějaké ALL-IN řešení, tedy něco jako má Parrot. Malé lehké. Na HK už sice seženete desku, pomocí které můžete ovládat model z mobilu, ale bohužel z ní neodešlete zároveň video, museli byste tedy mít ještě vysílač a přijímač a monitor…

Našel jsem také nějakou novou desku která to má vše v sobě systémem plug and play, bohužel praktická zkušenost s ní znamenala 2 rozbité coptery (naštěstí tu zkušenost udělal někdo jiný…)

Říkal jsme si tedy koupit Parrot, vykuchat, předělat a zkoušet, na druhou stranu vyhodit 7,5k za to že něco rovnou rozkuchám a budu na tom dělat pokusy se mi také nechce…

Nezkoušel jste to někdo? Nemáte někdo třeba rozbitého Parrota na testování? Nebo nějakou jinou radu?

One Reply to “Copter na dovolenou”

Napsat komentář