Velký FPV monitor ze starého laptopu

V teoretické části Na čem zobrazovat FPV obraz jsem psal o možnosti nějakého většího monitoru / televize.

Pro běžného uživatele je to dost nedostupné řešení protože:

 • je dost těžké sehnat monitor 15″, nebo 17″, který je napájený 12V
 • když už seženete, tak bude mít monitor dost velkou spotřebu, takže vám za chvíli vycucne i autobaterku
 • jeho rozměry a váha budou velmi málo mobilní

Je tu ale ještě jiné řešení!

Monitor z laptopu

IMG_0690

Monitor z laptopu je naprosto ideální řešení.

 • je tenoučký
 • je lehký
 • je napájený 12V
 • odběr je něco kolem 0,7A
 • sám o sobě už je v pěkném rámečku
 • nestojí vás vlastně vůbec nic, protože každý má doma nějaký starý Notebook, ze kterého ten monitor může vykuchat. A pokud náhodou nemáte, tak váš kamarád mít bude.

Bohužel má i pár nevýhod

 • nemá přímý A/V vstup
 • má horší podsvícení

S podsvícením nic neuděláte, notebooky mají většinou jen 1-2 trubice na podsvícení, stolní monitory pak 4, takže mají mnohem lepší světelnost, to je prostě smůla a musíte s tím počítat, případně si to vyzkoušet a něčím zastínit, nebo si sehnat lepší monitor.

S A/V vstupem je to ale už něco jiného. Číňan totiž prodává všechno a skoro zadarmo, takže vám stačí si objednat ten správný TV kontroler, napájení podsvětlení, klávesnici na ovládání a máte vyhráno.

IMG_0700

Kontroler má na sobě A/V vstup, VGA, S-video, audio, a spoustu dalších rozhraní, některé mají i TV tuner, takže přes něj pohodlně můžete zobrazovat vaše FPV, nebo dokonce koukat na TV.

IMG_0691
odkrytovaný monitor
IMG_0694
LCD obrazovka zezadu – zde si opíšete typ monitoru, dle něj vyberete kontroler a propojovací kabel
IMG_0695
LCD obrazovka zapojená do kontroleru, napěťového zdroje pro LCD a k ovládací klávesnici
IMG_0696
Jako předchozí, ale zprovozněné (připojené na 3S starou baterii a na GoPro)

Zapojení samotné je opravdu to nejmenší a hračka. Co je ale složité, je vybrat správný kontroler, vybrat správný propojovací kabel mezi kontrolerem a LCD panelem a vybrat správný napájecí modul podle počtu trubic.

Další oříšek je, zda vybrat nějaký relativně univerzální kontroler s několika jumpery na přepínání, nebo levnější přesný kontroler pro váš panel, ale ten je potřeba flashovat speciálním programátorem atd…

Jak říkám, není to žádná super věda to zapojit, ale vybrat ty správné komponenty ano.

Pokud byste někdo měl zájem o výrobu takového monitoru, (výrobní cena bude něco kolem 3000,- Kč), dejte nám vědět a není problém se domluvit. Pokud jste kutil a chcete si ho vyrobit sám, není problém vám poradit co koupit. (ovšem za příspěvek na nějaké to pifko ;))

Výše popsaným řešením s 15″ starším LCD jsem nahradil 7″ obrazovku ve svém kufru, o kterém jsem vám psal dříve.

Nyní mám tedy FPV kufr se zabudovaným 15″ monitorem a létání si mnohem více mohou užít i ostatní, kteří se pouze dívají i já, protože nemusím pokaždé kuli 5min létání vyndávat a rozbalovat brýle. O tom až zase jindy.

Zkušenosti a poznatky z provozu:

 1. Notebooky, které mají pouze jednu podsvětlovací trubici jsou nepoužitelné. Jejich světelnost je velmi malá a tak i při běžném denním světle (o přímém slunci ani nemluvím) je obraz téměř nečitelný a létat podle toho je sebevražda.
 2. Pozorovací úhly… starší notebookové monitory mívají dost špatné pozorovací úhly. Než si objednáte řídící jednotku pro nějaký monitor, zkontrolujte si jak moc na něj bude vidět z různých úhlů.
 3. Bluescreen – dejte si pozor na to, aby řídící jednotka neměla takzvaný bluescreen (když obrazovka ztratí signál, tak se vypne). Většina řídících jednotek je dělaná tak, že když se velmi zhorší kvalita signálu, tak vypne obraz a když naskočí, tak zase obraz nahodí. Těch různých výpadků během letu je více a je dost nepříjemné, když vám obrazovka na 2s zhasne a čekáte než se zase rozsvítí… Některé obrazovky mají dokonce bluescreen tak drsný, že dokud nepřepnete znova na vstup, tak vám zůstane svítit ztráta signálu (musíte tedy přepnout na jiný vstup a zase zpět.)

4 Replies to “Velký FPV monitor ze starého laptopu”

 1. Dobrý den,

  Chtěl jsem si udělat taky fpv monitor proto jsem rozebral svůj starej thinkpad x31 je tam LCD-TFT LP121x5 A2, a našel jsem si tento controller: http://www.banggood.com/V59-Universal-LCD-Controller-Driver-Board-PCVGAHDMITVUSB-Interface-p-955022.html, problém je v tom, že na na displeji je nějakej micro konektror, kterej fakt nenapájím ani nevyměním tak, abych jej mohl připojit ke kontroléru. Chtěl jsem se zeptat. Jestli nevíte jak dál postupovat? Ani nevím kde bych našel schéma takového zapojení. Samozřejmě že na pivko taky přispěju. Díky Míra Kubín

 2. Zdravím,jsem opravdu rád za vaší stránku,hodně jsem se dozvedel a také bych si rád postavil fpv kufřík na dron a letadlo,mám 2ks display 15,6″ jeden bych použil do kufru,a druhý jako přenosnou TV na 12V + nejakou antenu na zahradu,tak prosím o radu co u čínana koupit,na pivo rád přispěji,dikes zatím

Napsat komentář