FPV 5 – OSD

Tak máte letadlo a základní výbavu FPV (kameru, Rx, Tx a obrazovku), létání FPV vás baví a chcete se podívat dále, ale máte strach, že když vyletíte ze signálu, že přijdete o letadlo, že nebudete vědět jak se vrátit na místo vzletu a že nevíte jak daleko a vysoko jste.

V ten okamžik uzrál čas na to si pořídit nějaké OSD.

Za OSD je často a nesprávně označována řídící deska autopilota, zejména u letadel, u multicopter už je situace o trochu lepší.

Je potřeba rozlišovat autopilota (to je to, co ví, jak jste vysoko, daleko, kolik letíte, co vám pomůže navrátit letadlo v případě ztráty signálu, drží horizont atd..) a na OSD (On screen display – neboli to, co do obrazu z kamery přidává údaje z autopilota a posílá to dále)

Co to je OSD a jak funguje.

Autopilot (OSD) je řídící deska, která má na sobě 3osý gyroskop. To je součástka, která pozná změny pohybů – například když vám do křídla foukne vítr a letadlo by se začalo naklánět, tak tento gyroskop zaznamená změnu pohybu a vykompenzuje to u multicopter tím, že přidá, nebo ubere na jednom z motorů, u letadla kompenzuje tím, že na chvíli zatočí do protisměru. Tedy kompenzují prudké změny pohybů v osách x,y,z. A pak ty lepší autopiloti mají další 2 akcelerometry, které se chovají jako vodováha ve směrech x a y, osu z hlídá barometr, takže letadlo dokáže udržovat přesný horizontální let.

Proč to nezvládnou ty první tři? Ty hlídají prudké změny, nárazy větru atd., ale když pomalu zatočíte a necháte letadlo zatáčet, o žádnou prudkou změnu se nejedná, takže musí být něco, co opět srovná horizont a o to se starají ty 2 přídavné.

Často je autopilot a OSD na jedné desce, proto to lidé i výrobci nesprávně označují pouze za OSD.

Zapojení

Když si představíte naší minimální sestavu pro FPV, tak v rámci letadla jsme měli 2 samostatné celky.

zapojeni bez osd

Letadlo – samotné letadlo, serva, motor, regulátor, baterku, a přijímač, který dával pokyny servům a letadlo ovládal jako vaše prodloužená ruka

FPV – kamera, video vysílač, baterka (ta není podmínkou, lze využít i tu z letadla)

Nikdo vám nekecal do řízení, ale nikdo vás nezachránil v případě potíží.

Nyní ale máme OSD a s ním i autopilota, ten ale nezmůže nic, pokud nebude mít přístup k servům. Jak to tedy zapojit?

U letadla a multicopteru je to trochu odlišné, já se tentokrát pro jednoduchost zaměřím pouze na letadlo.

Autopilot

Jak již bylo řečeno, aby autopilot mohl ovládat letadlo, musí mít přístup k servům. Toho docílíme tak, že výstup z řídícího přijímače pošlete do autopilota a výstup z autopilota pošlete do serv.

zapojeni s osd

Kamera snímá obraz, ten posílá do OSD, OSD si sahá pro aktuální data do autopilota a ty data přidává do druhé vrstvy nad obraz a odesílá je do vysílače, ten to již jen jako signál odesílá dolu, kde se to tváří jako jedna vrstva obrazu.

Některá OSDčka do tohoto obrazového signálu zakódovávají i samotné hodnoty jednotlivých parametrů tak, že je možné je na zemi vytáhnout zpět jako hodnoty + obraz. (Podobně jako třeba býval teletext na analogových televizích).

Tento signál z pokročilejších OSD kromě monitoru můžete poslat i do počítače a pomocí příslušného programu si nechat vykreslovat kde přesně na mapě jste, jak letíte rychle jaký máte náklon atd…

OSD

Jak již bylo řečeno, OSD je ve skutečnosti něco jiného než autopilot, ale často to bývá jako jedna součástka.

Pro představu následující obrázek. Kamera má obraz, autopilot údaje, OSD to sloučí do jednoho obrazu a posílá dál

osd

Já jsem si vyzkoušel osobně 4 druhy autopilotů/OSD.

Dragon link

Osobně ho nedoporučuji, není levný, je dost nepřehledně udělaný, špatně se konfiguruje a nemá v sobě stabilizaci horizontu (i když to se od té doby mohlo změnit) a co víc, nepřehledně a nepohodlně se zapojuje

ArduPilot

S ním jsem maximálně spokojen. Používám ho na multicopteru a funguje perfektně. Má v sobě vše co FPV pilot může potřebovat! A nejlepší na tom je, že do něj jednoduše přes USB nahrajete nový FW a místo multicopteru s ním najednou můžete řídit letadlo, křídlo, auto, nebo loď. Vše se konfiguruje pomocí intuitivní počítačové aplikace přes USB.

Cena je okolo $160. Nevýhoda je, že OSD není součástí autopilota, takže ho musíte koupit zvlášť ($50), konfigurovat zvlášť a máte dráty a součástku v letadle navíc.

RVOSD

Jedná se o Autopilota a OSD v jednom od Range Video ($300). Opět maximální spokojenost, velmi robustní řešení, které prostě funguje. Vyrábí ho a dodává jedna Americká garážovka, která si ale kvalitou svých produktů právem vydobila věhlas po celém světě.

Jejich produkty fungují fakt dobře a mají i širokou základnu uživatelů, takže s ním jsou velké zkušenosti. Aktuálně je vydaná verze RVOSD 5, která je opravdu téměř dokonalá a mohu jí doporučit. Zároveň se k tomuto OSD prodává další užitečné příslušenství, ale o tom až jindy. Oproti ArduPilotovi má ale jednu nevýhodu a to, že nemá tak snadnou a intuitivní konfiguraci pomocí PC, konfigurujete přímo na letadle a pomocí dálkového ovládání (podobného televiznímu). A další nevýhodou je, že je určeno výhradně pro letadla. Multicoptery s tím nefungují, takže pokud chcete mít jak letadlo tak Multicopter, tak budete mít na každém stroji jinou platformu, což není problém, ale musíte se toho naučit více…

DJI

Hitem poslední doby je firma DJI, která rozjela masovou výrobu multicopter od těch nejmenších „hraček“ až po obří za statisíce na profesionální natáčecí práce. Ty ale pro změnu zase neumí obsloužit letadla.

Rozhodně proti DJI produktům (Naza, Wookong) nemohu říci nic špatného, jsou to opravdu dobré produkty, které se nastavují pomocí PC přes USB, jsou velmi intuitivní a blbuvzdorné. Pokud bych měl porovnat DJI s Ardu, tak bych to porovnal jako Windows vs Linux

DJI= Windows (drahé, relativně funkční, masově rozšířené, pro každého blbce, menší možnost přizpůsobení vašim potřebám), Ardu = Linux (levné, stejně funkční nebo i lépe, méně rozšířené, obrovská možnost přizpůsobení všeho možného jak si přejete, musíte mít určitou znalost..)

To je výčet druhů, které dobře znám a používám, těch druhů ale existuje mnohem více.

Tady se mi podařilo najít jednu tabulku, kde je porovnání jednotlivých OSD.

Pokud se mě někdo zeptá, jaké OSD bych si vybral, tak bych řekl, že ArduPilot. Pouhým zakliknutím obrázku v počítači změníte nastavení desky tak, můžete řídit letadlo, loď, multicopter, autíčko… prostě cokoliv si vzpomenete, pro všechny stroje bych měl stejnou platformu a není tak drahé.

Jako druhou možnost bych zvolil RVOSD, protože s ním mám velmi dobrou a bohatou zkušenost, ale je „pouze“ pro letadlo.

Napsat komentář