FPV brýle Headplay

Zobrazování toho, jak letíte, může být otázka toho mít a nemít letadlo, nebo toho, jak si let užijete.

Když vám brýle zkreslují v rozích, nemají dostatečný detail, nebo se mlží, tak o letadlo můžete i přijít.

Já jsem si vyzkoušel 3 různé druhy brýlí. Fatshark, Headplay a EVG920. Ty EVG920 jsem měl půjčené a žádná sláva, FatSharků jsem se rád zbavil a Headplay už používám více než rok a půl a jsem spokojen.

Headplay mají jednu nevýhodu a tou je, ta šílená řídící jednotka. Sice díky ní do brýlí můžete poslat obraz z analogového vstupu, VGA z počítače a dokonce umí přehrávat i 3D z USB flashky, ale zcela upřímně to nejsou funkce, které využívám.

Další nevýhodou je, že brýle jsou dodávány i s obalem, do kterého se vejde jak ta řídící jednotka, tak i samotné brýle a ještě další kabely. Celé je to pak dost velké.

Headplay nemají automaticky dodávanou vestavěnou baterii (tu si můžete docela draze dokoupit a její výdrž není nic moc). Další možností je napájet je externě. Ale tady potřebujete přesně 12V, protože když máte víc, shoří pojistka (to se dá při troše šikovnosti opravit – třeba to sem někdy dám jako návod), když máte méně, mohou se vypínat.

A někdo si stěžuje, že nemají dostatečné zakrytí ze stran a že do nich svítí slunce, pro mě to ale překážka není a naopak díky tomu se nemlží ani v zimě, ani v létě, ani při hodinovém letu.

Tím ale výčet negativ končí. Jinak jsou brýle naprosto super, vyšší rozlišení, více detailů, perfektně sedí, nemlží se, můžete si je upravit podle velikosti své hlavy a rozteče očí, mají dioptrickou kompenzaci. Zkrátka jsem s nimi spokojen.

Co se týká té řídící jednotky a toho futrálu, tak z toho jsem si udělal v podstatě přednost.

Řídící jednotku jsem nechal zasazenou v té přihrádce, jak má být. Tím získáte oporu pro konektor, který je opravdu velice špatný a snadno se vylamuje.

headplay01

Do vrchní části z boku jsem udělal 4 díry a pomocí elektrických stahovacích pásek jsem tam připevnil karabinu.

headplay02

Na tuto karabinu jsem připevnil pásek, který si jednoduše zacvaknu kolem pasu a celé to pak drží samo. Samozřejmě s možností utažení a povolení, podle toho jestli upínám v létě kolem těla, nebo v zimě kolem těla v bundě. Jediné co musím hlídat je, že nesmím chodit dále, než dosáhnou kabely.

headplay03

Další dírou jsem protáhl napájecí kabel, audio/video vstupní konektory a výstupní kabel do brejlí.

headplay04

Do vrchního víka jsem udělal díru, abych tam protáhl prst a bez rozepínání jsem mohl brýle zapnout/vypnout.

headplay05

Další změna je, že jsem vyřízl kus molitanu nalevo od řídící jednotky, kam je možné vložit baterii a pak nemusíte tahat kabel se vzdáleným napájením. Ale zase musíte udržovat o jednu baterii víc nabitou a táhnout o půl kila víc, takže já to raději napájím externě.

headplay06

Z boku jsem udělal vypínač, který tam je ve finále naprosto zbytečný a nepoužívám ho, naopak si ho občas vypnu omylem a jsem vyděšen, proč to nefunguje. Ale původně sloužil právě k odpojení baterie (pro případ, že bych brýle nevypnul), kterou aktuálně nepoužívám.

headplay07

Mám to vše uděláno multifunkčně. 😉

Dále abych předešel tomu, že brýle odpálím jsem si vyrobil omezovač napětí na 12V a ten tam mám vždy zapojený, takže je mohu napájet i z autobaterie a podobně.

headplay08

Pokud nechcete být svazováni kabelem, můžete vložit vlastní LiPo baterii, kterou budete napájet brýle, přijímač si připevníte třeba na rameno a nakrmíte ho napájením z této baterie také (proto tam mám kolem stočeného tolik zbytečného drátu) a máte přenosné FPV bez všech omezení, se kterým můžete klidně pobíhat po letišti.

Tyto brýle mohu tedy vřele doporučit. Zatím jsem neměl možnost vyzkoušet nějaké lepší za cenu do 300$.

Napsat komentář