FPV1 – FPV versus modeláři

Než se vůbec pustíte do FPV, přečtěte si tento úvodní článek, jako varování. FPV totiž není úplně pro každého.

Na rozdíl od RC modelářů FPV nemůže dělat každý.

RC modelář

Takový RC modelář nejdříve dlouho staví a staví, piplá se s tím do posledního detailu, pak udělá pár letů a pokud se mu vše podařilo jak předpokládal, tak už jen doladí pár drobností, které se projevili při těchto letech a tím má letadlo hotové. Následujících 10 let na letadlo nešáhne a pouze s ním létá (drobné opravy nepočítám).

Protože ho jedno jediné letadlo nebaví, tak si na zimu možná dodělá lyže, možná si koupí větroně a akrobata a bude se učit nové techniky, ale v podstatě celý život stráví na jednom letišti, nad kterým dělá kolečka.

FPV modelář

Oproti tomu FPV modelář si koupí „polystyrenové“ letadlo, pak si koupí spoustu FPV příslušenství a začne zjišťovat, že se mu to do toho letadla nikdy nemůže vejít, nebo že to při prvním tvrdším přistání urazí. Takže jde a vyřeže do něj spoustu děr a kapes, naskládá to tam nějak, natahá kilometry kabelů, nakoupí přijímač a monitor, vše doma vyzkouší a pak jde na letiště, kde doufá, že se to alespoň vznese, protože je to dvojnásobná váha.

Pokud se let povede, tak zjistí, že tím jak je to těžké, tak to letí špatně a musí mít furt plný plyn, takže vydrží ve vzduchu pouze chvíli a že potřebuje nové letadlo. A začíná se znova.

Pak už má dobré letadlo, velkou baterku, která to udrží ve vzduchu dlouho a najednou zjistí, že létá dál a dál a že by potřeboval údaje o tom, jak je daleko, vysoko a jak se vrátit domu, takže dokoupí OSD a začne letadlo celé předělávat. Pak musí OSD nastavit, což je záležitost na několik letů, pak zjistí, že má krátký dosah, tak začne předělávat antény, dodělávat automatické trackování letadla, zajímat se o bezpečnost a přidávat různé brýle, antény, diversity přijímače, trackery, přídavné monitory, nahrávání záznamů z OSD atd…

Tím to ale všechno nekončí, když už tohle všechno máte vychytané, zjistíte, že vás létat stále na stejném místě nebaví, takže začnete hledat nová a nová místa, kde létat a co natáčet. Pak ale zjistíte, že se vám disk plní hodinami letového videa a že když nahrajete na youtube půlhodinové video nesestřihané, že to nikoho bavit nebude, takže si řeknete, že musíte začít střihat, na to ale nemáte dost silného kompa, takže nákup nového kompa. Vyvstane ale další otázka, v čem to stříhat… ano je spousta programů, které stačí na základní střih, ale pokud to chcete dělat lépe, neobejdete se bez nějakého lepšího střihacího programu atd atd…

No a pak si řeknete, že si pořídíte multicopter a začínáte od začátku 😀

FPV je nikdy nekončící pokračující evoluce a nevěřte někomu, kdo vám řekne: „Hele to si koupíš tohle a tohle, uděláš prvotní investici a jsi v pohodě. Lítáš si!“

FPV je hrozně návykové a věřte tomu, že jak jednou začnete, penízky se budou jen kutálet a desítky hodin času ubývat jak na běžícím pásu.

Navíc FPV je o drobné práci s elektronikou, které musíte alespoň trochu rozumět, jinak budete odsouzeni k tomu neustále si vše nechat dělat od někoho, nebo to dělat metodou pokus omyl a občas něco odpálit.

Pokud jste tedy RC modelář a chcete si udělat jen pár záběrů z letadla, kupte si nějakou kameru, kobercovkou jí lípněte na křídlo a metodou několika průletů zkuste trefit záběr, který chcete udělat.

Pokud jste modelář, kterého to nebaví na jednom místě, má spoustu času a peněz a je spíš zaměřen na účel než na krásu, FPV je možná vaše volba, protože FPV letadla nejsou krásné modely na koukání…

Doufám, že sem vás neodradil, ale je dobré dopředu vědět do čeho jdete…

2 Replies to “FPV1 – FPV versus modeláři”

  1. Trochu byc zapolemizoval s Vasi definici FPV „modelare“. Toto neni modelar, ale pilot. Koupit a pak pripadne cimkoli vylepsit model neznamena, ze je clovek automaticky modelar. Mozna se z neho nekdy modelar stane, ale koupi modelu to rozhodne neni. Je to obecny problem, ktery nesouvisi s FPV, ze tito piloti zakoupi RTF model a nekam s nim vyrazi aniz maji alespon nastudovano potrebne minimum.

    • A tim, že si někdo koupí rozřez, vypiluje si žebra, složí křídla, potáhne a udělá další úkony získá potřebné minimum k tomu aby dobře létal a rozuměl tomu? Neřekl bych, že je problém ve výrobě/koupi. Problém je v nesoudnosti některých lidí a je jedno jestli si letadlo koupil, nebo vyrobil, nebo jestli na něm má kameru.

Napsat komentář