Jak dlouho trvá udělat 4 min FPV video

Na youtube najdete spoustu videí podobným tomuto:

Co se ale skrývá za tím práce si málokdo uvědomí.

Když si to nahrubo představíme, tak 4min videa stojí následující práci. O pořizovacích nákladech, desítkách hodin strávených lazením a učením se létat ani nemluvím.

Příprava

Než jdete někam natáčet, musíte si udělat přípravu. Přípravou nemyslím pouze nabít baterie a zkontrolovat, že vše funguje, případně opravit poruchy z minula, ale ideálně udělat i průzkum terénu. Na google maps si zjistit nejvyšší body, odměřit si vzdálenosti a prohlédnout si okolí, případně si určit stanoviště, kam se s výbavou dostanete. To je tak na hodinu práce.

Doprava

Než nanosíte vybavení do auta a dojedete na místo určení dejme tomu 20km, strávíte na tom hodinu. Případně více dle vzdálenosti a zácpy.

Příprava na místě

Na místě pokud máte vše naučeno a dobře připraveno to jde celkem rychle. Prohlédnete si objekt, určíte si místo základny, sestavíte základnu, připravíte letadlo a můžete letět. To většinou nezabere více než 30min.

Let

K samotnému letu potřebujete asistenta, ne, že by to nedokázal zvládnout jeden člověk, ale je lepší, když jeden ovládá stroj a druhý kameru, případně vás upozorňuje na vyčnívající předměty a směruje anténu.

Aby bylo dost materiálu, tak většinou uděláte 2-3 lety po 10 minutách, výměna baterek vzlety a přistání, odhadem hodina.

Složit

Skládání je zhruba tak na 15 min, ale většinou trvá okolo 30, protože se u toho kecá..

Cesta domů

To je další hodina včetně nanošení výbavy domu.

Zpracování

Tím ale práce nekončí, teď musíte fotografie a video zpracovat.

Pokud se jedná o fotografie, proberete to co jste nafotili, promažete a necháte jen to nejlepší, pak uděláte pár základních změn (srovnání horizontu, ořezy, korekce barev atd..) a případně dle přání další změny. To je práce tak na 2h.

V případě videa máte natočeno tak 30-60min záznamu, udělat z toho rozumný střih je tak na 4h práce.

Výsledek

Když máte video hotové, tak vám zbývá ho buď předat zákazníkovi, nebo nahrát někam na youtube, případně na webovky. To je snad poslední hodina.

Zúčtování

Od odjezdu z domova do příjezdu domu musíte počítat čas dvou lidí, protože na profesionální úrovni to sami nedokážete. Jste-li amatér a jdete si jen zalétat na louku, tak asi pomocníka nepotřebujete.

Pokud to všechno tedy sečtete, tak zjistíte, že na 4 min výsledného videa je potřeba 10h času v jednom, nebo 14h, když jedete natáčet ve dvou.

Až vás tedy někdo osloví, s tím že chce natočit krátké video ideálně tak za 500, dejte mu přečíst tento článek a pořádně se mu vysmějte.

Pozn: Pokud nemáte licenci a zkoušky na letecké práce tak to stejně dělat za peníze nesmíte, takže bacha aby vás pak ještě někdo neudal…

Napsat komentář