Jak daleko mohu letět?

Jedna ze základních otázek, na kterou se všichni ptají, hned po tom kolik to stojí to letadlo je, jak daleko to doletí.

Odpověď může být i 100km v extrémních případech. Toho ovšem dosáhnou pouze vyvolení, běžní FPVčkáři nelétají většinou dále než 3km.

Do 3 km je to taková hranice, kterou jste schopni v relativně krátkém čase pokrýt v případě poruchy, nemáte problém s kvalitou signálu, a téměř od čehokoliv najdete místo do vzdálenosti 3km, odkud si tam můžete doletět.

Lety na delší vzdálenost jsou samozřejmě reálné a poměrně snadno se dostanete na 10km (s patřičnou výbavou), na druhou stranu na vzdálenosti 10km musíte být minimálně v 800m (obecně se říká 10% vzdálenosti je minimální výška ve které letět) výšky a z této výšky už není stejně skoro nic vidět, tak co z toho… je to jen otázka lámání rekordů a to si akorát tak koledujete o průser.

antena-rubber-ducky

Pokud to vezmeme praktičtěji, tak na běžnou (prutovou) anténu a běžnou vysílačku jste schopni letět relativně bezpečně do 1,5km, za touto hranicí už je to o hubu.

Může se ale stát, že už na vzdálenost 800m vám bude vypadávat signál a budete se muset vrátit. Zejména ve městech je to velký problém kuli mnoha ruchům a wifinám.

Dále je potřeba říci, že pokud nemáte v letadle autopilota, tak nikdy nelétejte za hranici 800m!

Nejde jen o to, že můžete ztratit signál, ale velmi snadno můžete ztratit orientaci! Z výšky 150m vše vypadá velmi podobně, pole mají stejnou barvu, baráky jsou kostičky a silnice úzké čárky…

Pokud se na 800ti metrech zamotáte a ztratíte směr, nedej bože aby vám foukal vítr a nesl vás pryč od vás, s letadlem se můžete rozloučit! Když prostředí dobře neznáte, tak nemáte šanci nalézt cestu domu…

Pokud se budeme bavit o vyspělých systémech se směrovými anténami, OSD a dalším příslušenstvím, tak 10km není technicky žádný problém.

Je potřeba u tohoto článku upozornit na jeden problém a to je legislativa. Létat za hranici přímé viditelnosti je zakázané, pokud k tomu nemáte patřičné povolení jak pro pilota, tak pro bezpilotní letoun (váš model), takže si to dobře rozmyslete…

Napsat komentář