Jak na jeden kanál dát 6 různých stavů

Možná budete namítat, k čemu je potřeba 6 stavů na jednom přepínači. Já vám odpovím.

Zatím co řídící jednotky Naza, Wookong a další na multicoptérách umožňují nastavovat pouze 3 letové režimy – manuál, držení výšky, držení výšky + pozice tak u řídících jednotek Ardupilot těchto hodnot můžete nastavit až 5 (držení samotné pozice, rth, držení výšky, manuál, akrobat, držení výšky+pozice, atd…).

Bohužel pokud máte 3 polohový přepínač, tak máte smůlu. Nastavíte si pouze 3. Kde ale sebrat 6ti polohový přepínač a jak ho nastavit, abych se vždy trefil do toho správného módu a pamatoval si co je kde?

Takový přepínač nenaleznete a když si tam dáte nějaký otočný, tak vám garantuju, že za měsíc nebudete vědět, co je kde. Navíc by to stejně nefungovalo, protože trimovat se dají pouze krajní hodnoty a střed, takže ty další 2 hodnoty mezi tím stejně nenastavíte. Museli byste to vyřešit zkoušením a přidáváním přesných hodnot odporů viz návod zde.

Je tady ale jiná možnost a to sloučení 2 tlačítek do jednoho.

V praxi to znamená, že vezmete jedno dvoupolohové tlačítko a sloučíte ho s třípolohovým tlačítkem a získáte tak 6 různých stavů, které následně odešlete do jednoho kanálu.

Na každé vysílačce se to dá udělat jinak a i na jedné a té stejné je více možností. Já to mám nastaveno následovně:

Graupner MC-22 :

1) Vyberte si model, který chcete upravovat

2) Menu-> Phase settings (pokud to tam nemáte, zapněte si jí v Menu->suppress codes)

3) Najeďte na phase 1 a v name vyberte jednu z přednastavených možností (nedá se napsat svůj název)

4) To stejné udělejte pro phase 2 (pochopitelně si tam name dejte jiné) a skočte zpět (ESC)

5) Menu->Phase assignment (pokud to tam nemáte, zapněte si jí v Menu->suppress codes)

6) Tam najeďte na znak přepínače pod hodnotou C, stiskněte rotační tlačítko (vyskočí obrazovka na výběr přepínače) a cvakněte s nějakým SW přepínačem (třeba ty uprostřed nad táhly). Tím se tomuto přepínači nastaví funkce spínání fází letů a když s ním zacvakáte, tak se vám bude na obrazovce pod hodnotou C zapínat a vypínat spínač.

7) Spínač máme přiřazen, ale ještě musíme zajistit změnu fáze, to uděláte ve stejné obrazovce Phase assignment tak, že najedete úplně doprava na tlačítko sel, to stisknete a vyberete jednu z fází. Pak přecvaknete přepínačem do druhé polohy a přes tlačítko sel opět vyberete, ale tentokrát tu druhou fázi (nastavenou v kroku 4)

8) Tento krok si musíte udělat dle svého zapojení, já mám přepínání režimů autopilota připojeno do přijímače na kanálu 5. A přepínač na vysílači mám jako CNTR9, ale chci, aby se mi posílal do té 5ky, takže vlezu do Menu->Control adjust najedu na Enter 5 a pod sloupečkem s CNTR stisknu tlačítko SEL a přiřadím k Enter5 CNTR9.

9) Když přepnete tím tlačítkem fází, tak zjistíte, že v levo dole se vám mění ty názvy fází a v druhé poloze (fázi 2) se vám zase změnilo Enter 5 na cntr5. Takže tam znova přiřadíte k Enter5 CNTR9

10) Tím máme na jednom 3 polohovém vypínači 3 hodnoty a po překliknutí tim druhým další 3 hodnoty. Ve skutečnosti jsou to ale stále ty stejné 3 a 3 hodnoty (-100,0,100)

To ale jednoduše změníte tak, že posunete hodnoty offset (středová hodnota) a -travel+ (to jsou krajní hodnoty) na nějaké jiné, pak přecvaknete na druhou fázi a opět si nastavíte hodnoty jaké potřebujete.

A je hotovo! Teď už jen v Menu->Servo display zkontrolujte, že se vám hodnoty posouvají tak jak potřebujete já to mám viz níže nastaveno následovně:

Fáze 1: +100, 0, -100

Fáze 2: (po přecvaknutí) +43, -17, -50

Tyto hodnoty u vás mohou být ale úplně jiné v závislosti na zapojení přepínače, použité vysílačce a nastavení ArduCoptera…

Návod na to jak to nastavit na dalších vysílačkách.

Já mám nastaveny hodnoty tak, abych se měl možnost co nejméně splést, takže mám nastaveno:

V jedné poloze
-manuál
-držení výšky
-držení výšky a pozice

To je stejné pro Ardu i Nazu, takže se nespletu.

V druhé poloze
-manuál
-akro
-RTL (RTH)

V případě, že si omylem tento druhý přepínač přepnu, tak u Nazy se nestane nic a u ArduCopteru se to začne chovat neočekávaně, takže zpozorním, podívám se na Monitor, co se děje a okamžitě mi dojde, že mám špatně přepnuto.

Vy si to ale nastavte samozřejmě jak je libo 😉

Napsat komentář