Jak přenášim výbavu

Létat na letišti FPV a mít super vybavení je jedna věc, nanosit ale veškerou výbavu do auta a případně jí táhnout někam na kopec může být už dost problém.

Uveďme si na příkladu to, co nosím já.

FPV kufr

O svém FPV kufru jsem psal minule.

Kufr s vysílačkou

V dalším kufru mám vysílačku. Jedná se o pultovou vysílačku, která je ještě zasazena do dalšího pultu s přihrádkami a pro odkládání rukou. Rozměr přesně jednoho kufru.

Kufr s anténa trackerem

Anténa tracker a směrová anténa, veškerá kabeláž k tomu a notebook pro záznam letové telemetrie. To je obsah dalšího kufru.

Už jen toto je problém pobrat… 3 kufry na 2 ruce…

Tím ale nekončíme…

Stativ

Anténa tracker musí na něčem stát, takže je potřeba táhnout stativ. Já používám stativ na ateliérová světla, který je možné vytáhnout až do výšky 4m (lepší příjem…), ale za cenu toho, že není úplně lehký a skladný.

Letadlo

No tak bez letadla by to celé bylo dost zbytečné…

Jsem tedy na 5ti rukách, které potřebujete na odnesení techto pár krámů. A představte si, že to máte táhnout někam po louce na kopec, kam se autem nedostanete…

Celé dopoledne strávíte výstupem a odpoledne sestupem a na létání nezbude čas.

Snažil jsem se tedy vymyslet něco, abych mohl jednoduše přenášet a nestrhat se u toho.

Prototyp 1:

První verze toho co jsem s tím udělal bylo, že jsem někde našel starý popruh z bůh ví čeho a tím jsem svázal ty 3 kufry k sobě. Za prostřední držátko jsem pak kufry nesl. Ze tří kusů se tak stal jeden, ale upřímně bylo to strašně těžké a neohrabané a stejně jsem si tím moc nepomohl. Sice jsem to odnesl jakš takš najednou, ale byl jsem vždy šíleně urvanej.

Jen pro představu, ty 3 kufry váží 20kg.

Prototyp 2:

Řekl jsem si, že potřebuju nějakou kárku, na které bych to vozil. Něco s velkými kolečky, aby to jezdilo i přes hrbolky a trávu a tak. Shodou okolností jsem byl s kamarádem na golfu a padl mi tam do oka golfový vozík, který se dal krásně skládat a byl docela malý. Měl velká kola a zdálo se to jako dobrý nápad. Tak jsem vyrazil a jeden z těch levnějších si koupil. Byl jsem ujištěn, že váhu 20-25kg to uveze. To jsem ještě nevěděl kolik to vše bude vážit…

Takže jsem vozík očesal o blbosti typu držáček míčků a tužky a vyrobil si na to z překližky něco podobného jako mají rudly. Vše bylo krásné a fungovalo do té doby, než jsem to plně naložil kufry a letadly a stativy a kolečka šla do rozkleku. Teprve poté jsem začal jednotlivé části převažovat a zjistil jsem, že jsem na celkové váze 55kg!!!

Takže jsem vozík zase složil a rychle ho prodal, než ulomím kolečka.

Prototyp 3:

Poučen z předchozích nezdarů jsem vyrazil do Bauhausu a hledal skládacího rudla s nosností minimálně 70kg. Podařilo se mi tam najít jeden s nosností 80kg, ve složeném stavu je opravdu miniaturní a perfektní.

Docela dlouho jsem ho používal, ale má to jeden háček. Má relativně malá kolečka a tak po poli moc dobře nejezdí. Po schodech a kamenech nejezdí vůbec a každé vyložení a naložení do auta znamenalo několikaminutové upínání a přicvakávání aby mi to po cestě nepopadalo.

Jak říkám super řešení, ale na dlouhé cesty po rovné silnici. Takže dnes ho většinu času používám na přenášení těžších břemen z auta domu (třeba velké nákupy..  naplním přepravky a na jeden zátah to vše odvezu i s basou piv…).

Prototyp 4:

Přemýšlel jsem, co by se s tím dalo udělat a napadl mě nějaký batoh, na který by se to upnulo a bylo by hotovo. Pohodlné, elegantní! Ale jaký batoh? Zase jsem hledal na webu a našel jsem takové ty staré krosny s hliníkovou konstrukcí, co za komančů používali všichni. Když jsem hledal na netu, našel jsem úplně nové za 900,- , což mi přišlo dost ujeté, zvlášť když jsem nevěděl, jestli to bude fungovat. Pak jsem pohledal na Aukru a našel jsem tam přesně to, co jsem potřeboval za 50Kč! Hned jsem skočil do auta a jednu koupil. Tu batohovou část jsem sundal a nechal pouze popruhy s kovovou kostrou.

prenaseni01 prenaseni02 prenaseni03

Na tu krásně padnou kufry, které položím na sebe na výšku. Kufry jsem ze začátku stahoval nějakými upínáky, což moc nedrželo a hrozil pád. Pak jsem zašel do provazárny, koupil popruhy, zacvakávací přesky a přišil je napevno ke konstrukci.

Takže dnes podle toho jestli nesu 2 nebo 3 kufru povolím, nebo utáhnu přesku a jediné co musím udělat je položit na kostru, zacvaknout a utáhnout.

Toto jako jeden velký batoh hodím do kufru, nebo na záda a jdu s tím pohodlně, kam potřebuji.

Zároveň mám obě ruce volné pro stativ a letadlo…

Prototyp 5:

Prototyp 4 funguje perfektně, ale i když je to dost pohodlné, tak při cestě např. 3km tam a 3 zpět se těch 20kg docela pronese… V takový moment by se hodilo mít něco, jako kombinaci rudla a batohu. Uvažuji tedy o tom, že na rudla přidělám popruhy na ramena a pásy na přicvaknutí, takže ve finále někde na poli rudla i s jeho obsahem hodím na záda a pokud to bude cesta, kde se dá rudl táhnout tak to budu táhnout za sebou po zemi bez větší námahy. Je to ale zatím ve fázi myšlenek a možná to skončí jako první 2 pokusy fiaskem, ale to se teprve ukáže…

Jak přenášíte vaší výbavu vy?

Napsat komentář