Jaké letadlo je nejlepší na FPV

To je jedna z nejčastějších a zároveň i nejblbějších otázek! Přirovnal bych to asi k tomu zeptat se někoho jaké je nejlepší auto? Jeden vám řekne Audi, druhý Trabant a poslední autobus. A všichni budou mít pravdu! Pro jednoho je nejlepší autobus, protože přepravuje lidi a to by s Trabantem nešlo, pro jiného to je Trabant, protože je členem klubu Trabantářů. Jaké auto si tedy na základě těchto informací koupíte? Asi žádné….

Jako ve všem je důležité si položit otázku: „Na co to chci a co od toho čekám.“!

Existují 3 základní typy použití:

1) Chci klidné, stabilní lety, pomalé zatáčky a z výšky natáčet krajinu. Chci být dlouho ve vzduchu a létat vysoko. Pak je pro vás nejvhodnější co největší letadlo ideálně typu motorový větroň (nejlépe s motorem na pylonu aby nevadila vrtule v záběru)

2) Chci rychlé, agresivní lety! Nízké průlety nad zemí, prolétávání mezi překážkami a pod stromy! Chci adrenalin a jsem si vědom rizika nehody. Pak je pro vás vhodné letadlo typu delta wing, easy glider 120cm a podobné EPP modely, nebo nějaký menší quadcopter.

3) Potřebuji vzletět kolmo nahoru a natáčet baráky ze všech stran a točit se kolem nich. Pak i zde je volba jasná, potřebujete nějakou multicopteru.

Jak vidíte, tak volbou modelu bude ovlivněno/omezeno i případné následné použití a to co si s modelem budete moci dovolit.

Se 4m větroněm sice můžete létat nízko a rychle, ale těžko s ním zaletíte do lesa a mezi stromy (tak abyste i vyletěli ven…). Stejně tak s křídlem můžete letět vysoko a pomalu, ale zase sebemenší větřík vám roztřese záběry.

Pokud vám někdo bude tvrdit, že existují univerzální letadla typu SkyWalker a podobně, se kterými se dá dělat vše, tak mu poděkujte a rychle od něj pryč! Vše co je univerzální je úplně naprd a není pořádně použitelné vlastně na nic…

Já mám pro každou příležitost jiné letadlo (dohromady 4) a vždy si beru letadlo podle toho, co budu chtít dělat a natáčet.

Zde je potřeba říci, že FPV je drahý koníček a není určen pro každého. Obecně se dá říci, že minimální rozumná investice do jednoho letadla je 20-30tis. korun. Dá se něco málo samozřejmě ušetřit, ale uvědomte si, že snadno můžete i způsobit nemalý problém, nebo někoho zranit pokud budete chtít ušetřit moc!

Ve finále vás to bude stát mnohem víc…

Napsat komentář