Levný stabilizátor letu na letadlo

Mnoho z vás, kteří začínáte s létám si říkáte, že by bylo super mít nějakého pomocníka, který vám pomůže řídit, než se to naučíte, případně u těch co létají FPV s levným řešením OSD, které má RTH ale nemá stabilizaci horizontu (například Dragon OSD), kde se může stát, že autopilot začne letadlo otáčet směrem domu a přetočí ho moc, takže začne padat v otočkách.

Na držení horizontu existuje spousta sofistikovaných systémů v rozmezí od 100 do 200$ za což si můžete koupit OSD rovnou s držením horizontu.

Druhou možností, ideální hlavně pro začátečníky je obyčejná KK2.0 deska za cenu 30$24723

která se krásně na to dá použít. mimochodem krásně jí můžete použít i na různé ruční gimbaly, gimbaly na letadle, multicoptery a v neposlední řadě na stabilizaci letadla.

Vše je strašně jednoduché. Do desky nahrajete požadovaný firmware (podle toho co s ní chcete dělat) a pak už si jen hrajete s tlačítky na desce a konfigurujete.

Celé řešení funguje dost dobře, pokud máte 3 polohový přepínač. Máte výhodu, že si můžete řídit, co chcete stabilizovat:

poloha 1 = vypnuto
poloha 2 = zapnuta stabilizace (vyrovnávání poryvů větru a nečekaných změn smeru a výšky)
polohy 3 = poloha 2 + stabilizace horizontu

Celé to funguje opravdu dost dobře, zapojení a nastavení je otázka asi 20 min a zatím jsem s tím neměl žádné problémy.
Není to samozřejmě žádný autopilot, který vám vrátí letadlo v případě ztráty signálu, ale pokud s FPV chcete začít a chcete na letadlo pouze dát kameru a vysílač, tak se vám investice do tohoto rozhodně vyplatí. Jednak budete mít stabilnější obraz, dále vám to pomůže při řízení, než si zvyknete na nový pohled z letadla.

6 Replies to “Levný stabilizátor letu na letadlo”

 1. Ahoj, jaký firmware by pro tu stabilizaci a držení horizontu byl pro KK2? Budu si stavět Maxiswifta a pokud to vyrovnává poryvy větru účinně a dokáže to držet horizont tak bych jí koupil.
  Ideální by ale bylo kdyby bylo nějaké video, nejsem si jist zda bych to přeprogramování a následné nastavení zvládl.
  Děkuji za rady.

 2. Funguje to fakt dobře. Na videu pracuju a časem ho sem dodám. K přeprogramování budeš potřebovat ale USB-AVR programátor a pomocí něj nahraješ FW. Pak už je to jen otázka zapojení a nastavení pomocí tlačítek na desce.
  Pokud budeš potřebovat pomoct, tak za drobný úplatek ti to můžeme pomoci rozchodit, nebo zkus google, tam je návodů hafo.

 3. Zdravim,
  koukam ze se tady rozjizdi tema ktere me zrovna trapi. Mam letadlo a volnou KK2.0, kterou byla puvodne osazena quadrocoptera. Hodlam osadit letadlo KK2.0 , ale trochu postradam moznost OSD nebot mi bylo receno, ze dokud mam KK2.0 tak OSD do toho nedostanu. Byla by tedy nejaka moznost dostat nejake zakladni parametry do obrazu – napr. napeti na bat.,naklon, vzdalenost? Diky za odpoved, pokud bych dostal nejake konkretni reseni na pivko urcite prihodim 🙂

  • Obávám se, že na KK opravdu OSD připojit nejde. Nemá telemetrický výstup, nemá GPS, nemá odečítání výšky, prostě je to taková spíš hračka než cokoliv jiného. Na stabilizaci letadla, gimbalu, copteru se to použít dá, ale tím tokončí. Pro opravdové FPV bych to nedoporučil.

   • I tak dekuji za potvrzeni skutecnosti. Kdyz jsem tady ted tak procital temata tak pro letadlo asi Ardupilot nemylim-li se? 🙂

   • Možností je spousta, já v tuto chvíli vsázím na Ardu díky univerzálnosti, ale RVOSD je úplně stejně dobré, ale jen pro letadla.

Napsat komentář