Mobius alternativa ke gopro

Jste chudý modelář a nemáte na to koupit si drahé GoPro za 10 tis, nebo jen chcete druhou kameru jako doplněk ke sledování dalších úhlů a pohledů z letadla?

Ať už je vaše motivace jakákoliv, Mobius ActionCam Wide Lens je určitě dobrá volba.

mobius-zepredu

Já si jí pořídil a zkusím vám popsat své zkušenosti.

Cena

Já jsem jí kupoval ještě za 1850,- ale koukám, že teď už se prodává za 1990,- (výhradní Český dovozce asi ucítil příležitost si narejžovat). Dá se ale sehnat za 69$ na HobbyKingu, což je něco kolem 1400,-. Oproti GoPro2 nebo 3 je to cena vskutku lidová.

Co se týká příslušenství, tak cena u Mobiusu zdaleka není tak šíleně předražená, na druhou stranu, zase ho nekoupíte na každém rohu a nabídka není tak široká.

Kvalita

Když přijde na kvalitu, tak jsem jí porovnával s mnoha takzvanými „KeyChain“ kamerami a Mobius je jasný vítěz. Co se týká porovnání s GoPro, tak zde ta kvalita samozřejmě není taková, ale co chcete za 1400,-…

V rozích je dost patrná vinětace (tmavší okraje), zároveň jsou kraje a rohy oproti středu rozostřené, ale není to nic strašného, s čím by se nedalo přežít a nedalo se z toho udělat hezké video.

Jako druhá kamera vám Mobius určitě poskytne dostatečně kvalitní záznam, za který se nebudete muset stydět.

Váha a rozměry

Co se týká rozměrů, tak Mobius je koncipován podélně, zatím co Gopro je na šířku, což je docela velká výhoda Mobiusu v nižším odporu vzduchu.

mobius-porovnani-shora mobius-porovnani-zepredu

Co do váhy Mobius nemá ochranný obal, takže nemusíte řešit dilema, zda ochránit kameru pro případ pádu za cenu větší váhy, nebo ne. I bez obalu je Mobius skoro poloviční váhy než GoPro

Mobius: 42g

GoPro2: 100g + 90g obal

GoPro3: 76g + 90g obal

Odolnost

Jak již bylo řečeno, Mobius nemá ochranný obal, takže se s ním nemůžete potápět, nemůžete s ním příliš havarovat a neodolá tolika nárazům, na druhou stranu ta váha a cena je super. Záleží, na co to chcete. Pokud to chcete na FPV, ale zároveň na potápění a další sporty, tak je GoPro k nezaplacení.

Na druhou stanu Mobius určitě pár ran vydrží. U širokoúhlého ale může být problém s tou předsazenou čočkou…

Úhel záběru

Když si koupíte Mobius, můžete si vybrat, zda chcete s úhlem záběru 90° nebo 120° podle toho už musíte nakupovat.

Když se přeci jen ale rozhodnete později, tak není problém si širokoúhlou čočku dokoupit a vyměnit. To už je u GoPro větší problém.

Výdrž

S výdrží je to relativně jednoduché. Zhruba po hodině kamera chcípne stejně jako u GoPro.

Nastavení

Tak tohle je naprostá hrůza. Zapomeňte na nastavování jako u gopro pomocí displeje dvou tlačítek. Tady se musí vše nastavovat přes počítač. Pokud bych to používal jako outdorovou kameru, tak bych byl dost naštvaný, co se týká FPV, tak stejně většinou používám jedno nastavení, takže mi to nedělá problém.

Připojitelnost

mobius-zezadu

Tady jsem byl příjemně překvapen. Živý AV výstup je realizován pomocí 5 pin mini USB kabelu, který koupíte v CZ úplně všude a funguje perfektně. Oproti tomu GoPro používá 10pin, který se v CZ téměř nedá sehnat.

Závěr

Mobius je zcela jistě dobrá alternativa ke GoPoro s dostatečně kvalitním záznamem a za lidovou cenu. Já osobně jednu vlastním používám jí jako druhou kamerou na letadle a jsem s ní spokojen. Samozřejmě kvalitě GoPro 3 se nevyrovná, ale to ani mnohem dražší kamery podobného typu.

4 Replies to “Mobius alternativa ke gopro”

 1. Mobius kameru lze nastavit i „chytrým“ telefonem. Je třeba stáhnout prg. Mobius Action Cam z Google play.
  1. v kameře vytvořit konfigurační soubor.
  1.1 na vypnuté kameře stisknout a držet MODE a stisknout POWER
  – zabliká červená = soubor je vytvořen a uložen na SD card
  2. SD kartu zasunout do mobilu a spustit prg Mobius Action Cam
  3. provést změny a uložit na SD kartu
  4. SD přehodit do kamery a načíst změněná data stejným postupem jako 1.1
  – změněná data se načtou do kamery a configurační txt soubor se z karty vymaže
  Otázkou je, zda to není příliš složité, ale v nouzi to jde.

Napsat komentář