Osvětlovat či neosvětlovat svůj model?

V článku Osvetlení RC modelu Chipke popisuje jak spočítat osvětlení vašeho modelu. Pojďme se ale pobavit o tom, kde dává smysl osvětlovat a kde ne.

Maketový model

Zde je osvětlení více než na místě, o tom není pochyb.

Běžný model, který létáte jen ve dne, nebo za šera

Tady to moc nedává smysl. Jednak LED mají malou svítivost a úzce směrovou, takže ono osvětlení za sluníčka stejně nebude téměř vidět a za šera se podle něj stejně orientovat nebudete, protože letadlo uvidíte lépe. V noci jsou tato světla nedostačující na to abyste podle nich mohli řídit, takže stejně k ničemu.

Model na noční létání

Takové modely jsou radost pohledět. A pokud to s nimi někdo opravdu umí, tak taková noční akrobatická show, to je nádhera! Koukněte se níže. Takové osvětlení vás ale přijde na pár tisíc!

FPV model letadlo

Mě osobně to moc smysl nedává. Létat v noci FPV je většinou o letadlo a když to zkusíte tak jen jednou a kuli tomu jednomu pokusu tam trvale tahat osvětlení je nesmysl, kuli orientaci je to taky nesmysl, protože létáte podle obrazu, takže to stejně nevidíte, je to váha a odběr navíc, takže kratší doba letu. Nevím, prostě mi to nepřijde jako smysluplné.

FPV model Multicopter

Tady to dokonce někteří výrobci dávají už z výroby. Lidi si na to dost potrpí, údajně kuli tomu, aby viděli, jestli je copter k vám nebo od vás.

Já osobně to nemám ani tady. Zkušenější pilot šáhne lehce do řízení a hned pozná, kterým směrem je otočený, takže dávat tam nějakou malou LEDku, kterou pravděpodobně za dne stejně neuvidíte mi přijde jako hloupost a váha navíc. Ale proti gustu….

Já jsem si také osvětlení vyzkoušel, protože je to sexy, ale vlastně jsem ho použil jen jednou a když jsem pak model předělával, šlo to dolu. Takže závěrem, já příznivec osvětlení nejsem, někdo jiný možná ano. Cílem ale bylo krátké zamyšlení, zda je to smysluplné, nebo jen sexy.

Napsat komentář