Telemetrie ve vysílačce – hodí se mi?

V tomto článku trochu odbočím přímo od FPV, ale to co zde popíši se bude hodit nejen FPV pilotům, ale i neFPV pilotům. Budu se zde zabývat praktickým využitím telemetrie ve vysílačce.

Na první pohled by se mohlo zdát, že telemetrie ve vysílačce je zbytečností, když máme FPV a všechny údaje máme možnost vidět v obraze. Jenže co se stane, když zrovna jednou třeba poletíme jen na chvilku, pro zábavu, nebo poletíme s modelem, který není vybaven FPV, ale mi přesto chceme vidět nějaké ( pro nás zajímavé ) údaje o letu. Typicky to je například spotřebovaná kapacita z baterie, proudové odběry, napájecí napětí atd. V neposlední řadě to také mohou být údaje o síle a kvalitě signálu mezi TX a RX. A tuto možnost jsem se rozhodl prakticky vyzkoušet a ověřit si, že vše funguje jak má.

Pro svůj test jsem si vybral copter a chtěl jsem zjistit, jak daleko si mohu dovolit letět s copterem, aniž bych přišel o signál. A když už test, tak pořádně drsný. A kde je takové nejhorší prostředí – ve městě. Samozřejmě že si nerisknu létat nad budovami, tak jsem použil „náhradní“ metodu a to umístění copteru v paneláku na balkón a já se pohyboval s vysílačkou po ulici. Naštěstí bydlím až v 7. poschodí, takže simulace letu copteru byla poměrně věrohodná.

Vysílačka má v sobě SD kartu, na kterou se ukládají veškerá telemetrická data, takže z celého měření mám grafy pro pozdější analýzu doma v počítači.

Na prvním grafu je vidět průběh síly signálu

rx signal strenght

Na druhém je vidět průběh kvality signálu

rx signal quality

a na třetím je vidět průběh ztrát paketů mezi TX a RX

packet loos

Pro vysvětlení testu popíši nyní jednotlivé důležité body :

  • v čase t=1.5 min nastupuji do výtahu a jedu před bytovku
  • v čase t=2.5 min jsem před bytovkou a začínám vidět na copter
  • v čase t=4.5 min jsem cca 100m od copteru
  • v čase t=5.5 min jsem cca 200m od copteru
  • v čase t=7 min jsem cca 300m od copteru
  • v čase t=8 min jsem cca 400m od copteru
  • v čase t=8.5 min jsem cca 500m od copteru
  • v dalším čase se již vracím zpět ke copteru

Veškeré testy byly prováděny tak, že jsem se na daném místě zastavil, otočil jsem se vysílačkou ke copteru a chvíli počkal. Bohužel jsem nemohl jít ještě dál, protože naše ulice není tak dlouhá a rovná, aby bylo možno brát výsledky za platné. Ale jak je vidět z grafů, tak i ve vzdálenosti 500m od copteru nedošlo k úplnému výpadku řídícího signálu a věřím, že by bylo stále možno bez problémů copter řídit. I když si nedovedu představit, že bych na vzdálenost 500m byl schopen copter řídit a vědět, jak je orientovaný.

Jak je vidět, takovéto vyhodnocení telemetrie je užitečné a to nejen v případě ověření signálu, ale i při ladění pohonu se nám mohou hodit údaje o proudových odběrech a spotřebované kapacitě z baterií. A při létání bez FPV se také hodí mít přehled o spotřebě, síle signálu, případně výšce, GPS pozici atd…

Napsat komentář