FPV 4 – zapojení FPV vybavení

Přesto, že FPV není žádná velká věda a víceméně k sobě pouze skládáte jednotlivé komponenty a propojujete je, tak se někteří lidé toho bojí, protože to co z toho vzejde na konci je klubko drátů a prase aby se v tom vyznalo.

My to ale vezmeme postupně a vše si názorně ukážeme krok za krokem.

Rozmístění komponent v letadle

Než začneme zapojovat, lepit, řezat, atd.., je potřeba si komponenty nejdříve zkusmo rozmístit, a zkusit, zda budete vůbec schopni letadlo následně vyvážit.

Není nic horšího, než teoreticky správně rozmístit komponenty FPV po letadle a nakonec zjistit, že pro dosažení rovnováhy v těžišti musíte na čumák přidat půl kila olova…

fpv4-zapojeni3

To raději rozmístěte komponenty hůře, ale tak ať to letí… o to přece jde hlavně!

Pozn: obrázek ukazuje pouze teoretické rozmístění a letadlo, které FPV zatím nelétalo. Je to z důvodu vysvětlování úplných základů a na ukázku jak postupovat.
Samozřejmě, že je potřeba zakrátit kabely, vše dobře zafixovat atd… U tohoto typu letadla se ale většinou komponenty umisťují takto, takže není moc nad čím dumat.

Kamera

Kamera je většinou nejtěžší a nejdražší součást, proto jí chceme mít co nejblíže těžišti a dobře chráněnou proti nárazu, nebo jí naopak využít jako protiváhu k nějaké jiné komponentě. To už záleží na tom, jaké máte letadlo a na vaší výbavě. Proto si to nejdříve zkoušejte, letadlo zvažte, samozřejmě s baterií tam kam jí budete umisťovat… a pak si místa poznačte ať tam později výbavu můžete upevnit.

Občas se stane, že si letadlo perfektně vyvážíte, zapojíte a když tam dáte baterii tak ouha.

Vysílač

Vysílač umístěte co nejdále od přijímače řídícího signálu. Říká se, že by měl být alespoň 25cm daleko, znám ale spoustu úspěšných FPV pilotů, kteří to nemají ani 5cm a létá jim to taky pěkně. Dalším požadavkem jsou vibrace, které mu nedělají příliš dobře, takže na konci křídla je to sice dost daleko, ale zase tam jsou velké vibrace.

Já umisťuji opět do prostoru za kameru. Té to nevadí a místečko tam je jak dělané.

Dejte si pozor na to, že pokud umístíte vysílač nastojato s anténou nahoru, díky vibracím od motoru, nárazům při přistání atd. se může uklepat připájený konektor antény a pak máte po signálu i po vysílači. Buď anténu nějak zajistěte, nebo tento spoj něčím zpevněte (lepidlo, epoxid atd..).

Monitor

Co se týká obrazovky s přijímačem, tak samozřejmě čím výš tím lépe. Jednak kuli zornému úhlu, druhak kuli příjmu signálu.

Zapojení

Zapojení komponent se pokusím vysvětlit maximálně srozumitelně. Pokud i tak budete potřebovat poradit, můžete se na nás s důvěrou obrátit.

zapojeni bez osd

Je to jednoduché, kamera posílá obraz od vysílače a ten do přijímače.

Ke každé z komponent FPV vedou minimálně 2 dráty a je úplně jedno jestli je to kamera, vysílač, přijímač, nebo GPS modul.

Černý, nebo hnědý – zem – veškeré země by měly být propojeny a pokud náhodou nejsou a vy je spojíte, nic se nestane, naopak, dobře uděláte.
Červený – napájení (pozor na to, jaké napětí komponenta očekává) 12V (můžete připojit přímo na 3S baterii) nebo 5V (můžete napojit třeba na přijímač)

No a pak další přídavné dráty, které většinou nesou nějakou informaci.

u serv je to pro JR signál oranžový a pro Futabu bílý, který nese signál.
u kamery je to žlutý – video, bílý – audio, pokud má kamera vlastní baterii (jako například GoPro) tak může červený být také na audio
u vysílače je žlutý – video, bílý a červený na audio

Tyto barvy mohou být samozřejmě i jinak, jak tedy zapojovat? No přece podle návodu výrobce!

Logika je vždy stejná.

Na letadle

fpv4-zapojeni

Kameru je potřeba napájet pokud nemá vlastní baterii (v našem případě GoPro má vlastní baterii, takže nám odpadá starost s napájením) a z kamery leze video a audio výstup.

GoPro 2 (v mém případě) se připojuje pomocí 4pin 2,5mm jacku viz návod.

GoPro 3 se připojuje pomocí 10pin mini USB viz návod.

Tento výstup chcete poslat na zem, takže ho připojíte do vysílače.

V mém případě (TX TS-353, kamera gopro, kabel použit viz článek o zapojení GoPro2) to vypadá takto:

fpv4-zapojeni2

Vysílač chladičem nahoru a piny jsou označeny čísly z leva doprava.

Pin 1: Kladný pól napájení z baterie 12V, je možné připojit i na motorovou baterii (pokud létáte na 3S-ale doporučujeme doplnit o LC filtr, kvůli rušení z regulátoru) a ušetřit váhu, spotřeba je zanedbatelná.
Pin 2: Záporný pól napájení z baterie 12V, je možné připojit i na motorovou baterii a ušetřit váhu, spotřeba je zanedbatelná.
Pin 3: nepoužívá se
Pin 4: Audio IN, v našem případě bílý, nebo červený drát z GoPro kabelu (pravé nebo levé audio, přenos je pouze monofonní)
Pin 5: Video IN, v našem případě žlutý drát z GoPro kabelu
Pin 6: označen jako VOUT, pozor, jedná se o pin pro napájení kamery. U tohoto vysílače se jedná pouze o přenos vstupního napětí, tedy napájecí napětí vysílače = výstupní napětí (v našem případě 12V). Bohužel mnoho kamer externě napájených bývá pouze na 5V, na ty to rozhodně připojit nesmíte! V našem případě ale tento pin necháváme nezapojený, protože GoPro má vlastní baterii a není potřeba ho napájet.
Pin 7: zem, jedná se o kabel, který funguje jako druhý (-) kabel do páru pro napájení kamery v případě že s pinem 6 napájíme externě kameru a zároveň jako zem pro video signál. Ten musí být zapojen vždy a připojujeme na něj černý drát z GoPro kabelu.

To je vše!

Až takhle jednoduché to je.

Toto když vezmete a tak jak to je to nalepíte na letadlo, tak budete vysílat na zem vše co je potřeba.

Pozor, do TX nikdy nepouštějte napájení, dokud nemáte nasazenou anténu! V lepším případě si TX poškodíte pouze tak, že trvale snížíte jeho výkon, v horším ho nenávratně zničíte.

Pokud nějaký drát spletete, většinou se nic nestane, pokud tedy nespletete napájení…, to je většinou pak dost špatné…

Na zemi

Na zemi pouze zastrčíte napájení do Diversity monitoru a to je vše, můžete letět.

Možné chyby

Pokud by to náhodou nefungovalo, tak se ujistěte, že:

– na obou zařízeních máte pomocí mikro přepínačů nastavenu stejnou frekvenci (viz návod).

RC-701-08tx-prepinac

– jesli máte stejný HW jako já, ujistěte se, že to máte zapojeno přesně stejně jako já na obrázcích

– že máte zaplé GoPro, nebo jinou kameru

– že máte zapojené napájení jak do TX, tak do monitoru/přijímače

Napsat komentář