Jak daleko mohu letět?

Jedna ze základních otázek, na kterou se všichni ptají, hned po tom kolik to stojí to letadlo je, jak daleko to doletí.

Odpověď může být i 100km v extrémních případech. Toho ovšem dosáhnou pouze vyvolení, běžní FPVčkáři nelétají většinou dále než 3km.

Do 3 km je to taková hranice, kterou jste schopni v relativně krátkém čase pokrýt v případě poruchy, nemáte problém s kvalitou signálu, a téměř od čehokoliv najdete místo do vzdálenosti 3km, odkud si tam můžete doletět.

Lety na delší vzdálenost jsou samozřejmě reálné a poměrně snadno se dostanete na 10km (s patřičnou výbavou), na druhou stranu na vzdálenosti 10km musíte být minimálně v 800m (obecně se říká 10% vzdálenosti je minimální výška ve které letět) výšky a z této výšky už není stejně skoro nic vidět, tak co z toho… je to jen otázka lámání rekordů a to si akorát tak koledujete o průser.

antena-rubber-ducky

Pokud to vezmeme praktičtěji, tak na běžnou (prutovou) anténu a běžnou vysílačku jste schopni letět relativně bezpečně do 1,5km, za touto hranicí už je to o hubu.

Může se ale stát, že už na vzdálenost 800m vám bude vypadávat signál a budete se muset vrátit. Zejména ve městech je to velký problém kuli mnoha ruchům a wifinám.

Dále je potřeba říci, že pokud nemáte v letadle autopilota, tak nikdy nelétejte za hranici 800m!

Nejde jen o to, že můžete ztratit signál, ale velmi snadno můžete ztratit orientaci! Z výšky 150m vše vypadá velmi podobně, pole mají stejnou barvu, baráky jsou kostičky a silnice úzké čárky…

Pokud se na 800ti metrech zamotáte a ztratíte směr, nedej bože aby vám foukal vítr a nesl vás pryč od vás, s letadlem se můžete rozloučit! Když prostředí dobře neznáte, tak nemáte šanci nalézt cestu domu…

Pokud se budeme bavit o vyspělých systémech se směrovými anténami, OSD a dalším příslušenstvím, tak 10km není technicky žádný problém.

Je potřeba u tohoto článku upozornit na jeden problém a to je legislativa. Létat za hranici přímé viditelnosti je zakázané, pokud k tomu nemáte patřičné povolení jak pro pilota, tak pro bezpilotní letoun (váš model), takže si to dobře rozmyslete…

Pomohl vám tento článek? Pomozte nám v psaní dalších! Odešlete SMS ve tvaru PAY 85377 na číslo 9002020 Cena jedné sms je 20Kč včetně DPH.
Více možností podpory ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

39 − thirty one =