Jak na jeden kanál dát 6 různých stavů

Možná budete namítat, k čemu je potřeba 6 stavů na jednom přepínači. Já vám odpovím.

Zatím co řídící jednotky Naza, Wookong a další na multicoptérách umožňují nastavovat pouze 3 letové režimy – manuál, držení výšky, držení výšky + pozice tak u řídících jednotek Ardupilot těchto hodnot můžete nastavit až 5 (držení samotné pozice, rth, držení výšky, manuál, akrobat, držení výšky+pozice, atd…).

Bohužel pokud máte 3 polohový přepínač, tak máte smůlu. Nastavíte si pouze 3. Kde ale sebrat 6ti polohový přepínač a jak ho nastavit, abych se vždy trefil do toho správného módu a pamatoval si co je kde?

Takový přepínač nenaleznete a když si tam dáte nějaký otočný, tak vám garantuju, že za měsíc nebudete vědět, co je kde. Navíc by to stejně nefungovalo, protože trimovat se dají pouze krajní hodnoty a střed, takže ty další 2 hodnoty mezi tím stejně nenastavíte. Museli byste to vyřešit zkoušením a přidáváním přesných hodnot odporů viz návod zde.

Je tady ale jiná možnost a to sloučení 2 tlačítek do jednoho.

V praxi to znamená, že vezmete jedno dvoupolohové tlačítko a sloučíte ho s třípolohovým tlačítkem a získáte tak 6 různých stavů, které následně odešlete do jednoho kanálu.

Na každé vysílačce se to dá udělat jinak a i na jedné a té stejné je více možností. Já to mám nastaveno následovně:

Graupner MC-22 :

1) Vyberte si model, který chcete upravovat

2) Menu-> Phase settings (pokud to tam nemáte, zapněte si jí v Menu->suppress codes)

3) Najeďte na phase 1 a v name vyberte jednu z přednastavených možností (nedá se napsat svůj název)

4) To stejné udělejte pro phase 2 (pochopitelně si tam name dejte jiné) a skočte zpět (ESC)

5) Menu->Phase assignment (pokud to tam nemáte, zapněte si jí v Menu->suppress codes)

6) Tam najeďte na znak přepínače pod hodnotou C, stiskněte rotační tlačítko (vyskočí obrazovka na výběr přepínače) a cvakněte s nějakým SW přepínačem (třeba ty uprostřed nad táhly). Tím se tomuto přepínači nastaví funkce spínání fází letů a když s ním zacvakáte, tak se vám bude na obrazovce pod hodnotou C zapínat a vypínat spínač.

7) Spínač máme přiřazen, ale ještě musíme zajistit změnu fáze, to uděláte ve stejné obrazovce Phase assignment tak, že najedete úplně doprava na tlačítko sel, to stisknete a vyberete jednu z fází. Pak přecvaknete přepínačem do druhé polohy a přes tlačítko sel opět vyberete, ale tentokrát tu druhou fázi (nastavenou v kroku 4)

8) Tento krok si musíte udělat dle svého zapojení, já mám přepínání režimů autopilota připojeno do přijímače na kanálu 5. A přepínač na vysílači mám jako CNTR9, ale chci, aby se mi posílal do té 5ky, takže vlezu do Menu->Control adjust najedu na Enter 5 a pod sloupečkem s CNTR stisknu tlačítko SEL a přiřadím k Enter5 CNTR9.

9) Když přepnete tím tlačítkem fází, tak zjistíte, že v levo dole se vám mění ty názvy fází a v druhé poloze (fázi 2) se vám zase změnilo Enter 5 na cntr5. Takže tam znova přiřadíte k Enter5 CNTR9

10) Tím máme na jednom 3 polohovém vypínači 3 hodnoty a po překliknutí tim druhým další 3 hodnoty. Ve skutečnosti jsou to ale stále ty stejné 3 a 3 hodnoty (-100,0,100)

To ale jednoduše změníte tak, že posunete hodnoty offset (středová hodnota) a -travel+ (to jsou krajní hodnoty) na nějaké jiné, pak přecvaknete na druhou fázi a opět si nastavíte hodnoty jaké potřebujete.

A je hotovo! Teď už jen v Menu->Servo display zkontrolujte, že se vám hodnoty posouvají tak jak potřebujete já to mám viz níže nastaveno následovně:

Fáze 1: +100, 0, -100

Fáze 2: (po přecvaknutí) +43, -17, -50

Tyto hodnoty u vás mohou být ale úplně jiné v závislosti na zapojení přepínače, použité vysílačce a nastavení ArduCoptera…

Návod na to jak to nastavit na dalších vysílačkách.

Já mám nastaveny hodnoty tak, abych se měl možnost co nejméně splést, takže mám nastaveno:

V jedné poloze
-manuál
-držení výšky
-držení výšky a pozice

To je stejné pro Ardu i Nazu, takže se nespletu.

V druhé poloze
-manuál
-akro
-RTL (RTH)

V případě, že si omylem tento druhý přepínač přepnu, tak u Nazy se nestane nic a u ArduCopteru se to začne chovat neočekávaně, takže zpozorním, podívám se na Monitor, co se děje a okamžitě mi dojde, že mám špatně přepnuto.

Vy si to ale nastavte samozřejmě jak je libo 😉

Pomohl vám tento článek? Pomozte nám v psaní dalších! Odešlete SMS ve tvaru PAY 85377 na číslo 9002020 Cena jedné sms je 20Kč včetně DPH.
Více možností podpory ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

+ 11 = fifteen