Telemetrie ve vysílačce – hodí se mi?

V tomto článku trochu odbočím přímo od FPV, ale to co zde popíši se bude hodit nejen FPV pilotům, ale i neFPV pilotům. Budu se zde zabývat praktickým využitím telemetrie ve vysílačce.

Na první pohled by se mohlo zdát, že telemetrie ve vysílačce je zbytečností, když máme FPV a všechny údaje máme možnost vidět v obraze. Jenže co se stane, když zrovna jednou třeba poletíme jen na chvilku, pro zábavu, nebo poletíme s modelem, který není vybaven FPV, ale mi přesto chceme vidět nějaké ( pro nás zajímavé ) údaje o letu. Typicky to je například spotřebovaná kapacita z baterie, proudové odběry, napájecí napětí atd. V neposlední řadě to také mohou být údaje o síle a kvalitě signálu mezi TX a RX. A tuto možnost jsem se rozhodl prakticky vyzkoušet a ověřit si, že vše funguje jak má.

Pro svůj test jsem si vybral copter a chtěl jsem zjistit, jak daleko si mohu dovolit letět s copterem, aniž bych přišel o signál. A když už test, tak pořádně drsný. A kde je takové nejhorší prostředí – ve městě. Samozřejmě že si nerisknu létat nad budovami, tak jsem použil „náhradní“ metodu a to umístění copteru v paneláku na balkón a já se pohyboval s vysílačkou po ulici. Naštěstí bydlím až v 7. poschodí, takže simulace letu copteru byla poměrně věrohodná.

Vysílačka má v sobě SD kartu, na kterou se ukládají veškerá telemetrická data, takže z celého měření mám grafy pro pozdější analýzu doma v počítači.

Na prvním grafu je vidět průběh síly signálu

rx signal strenght

Na druhém je vidět průběh kvality signálu

rx signal quality

a na třetím je vidět průběh ztrát paketů mezi TX a RX

packet loos

Pro vysvětlení testu popíši nyní jednotlivé důležité body :

  • v čase t=1.5 min nastupuji do výtahu a jedu před bytovku
  • v čase t=2.5 min jsem před bytovkou a začínám vidět na copter
  • v čase t=4.5 min jsem cca 100m od copteru
  • v čase t=5.5 min jsem cca 200m od copteru
  • v čase t=7 min jsem cca 300m od copteru
  • v čase t=8 min jsem cca 400m od copteru
  • v čase t=8.5 min jsem cca 500m od copteru
  • v dalším čase se již vracím zpět ke copteru

Veškeré testy byly prováděny tak, že jsem se na daném místě zastavil, otočil jsem se vysílačkou ke copteru a chvíli počkal. Bohužel jsem nemohl jít ještě dál, protože naše ulice není tak dlouhá a rovná, aby bylo možno brát výsledky za platné. Ale jak je vidět z grafů, tak i ve vzdálenosti 500m od copteru nedošlo k úplnému výpadku řídícího signálu a věřím, že by bylo stále možno bez problémů copter řídit. I když si nedovedu představit, že bych na vzdálenost 500m byl schopen copter řídit a vědět, jak je orientovaný.

Jak je vidět, takovéto vyhodnocení telemetrie je užitečné a to nejen v případě ověření signálu, ale i při ladění pohonu se nám mohou hodit údaje o proudových odběrech a spotřebované kapacitě z baterií. A při létání bez FPV se také hodí mít přehled o spotřebě, síle signálu, případně výšce, GPS pozici atd…

Pomohl vám tento článek? Pomozte nám v psaní dalších! Odešlete SMS ve tvaru PAY 85377 na číslo 9002020 Cena jedné sms je 20Kč včetně DPH.
Více možností podpory ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

seventy ÷ = seven