Velké coptery

Co se týče větších a velkých copterů, je to již kategorie použitelná i pro FPV. Samozřejmě s velikostí roste i energetická, finanční a prostorová náročnost těchto strojů. S rostoucí velikostí roste i spotřeba proudu, tím pádem je nutné používat větší baterie a tím pádem zase narůstá hmotnost copteru a aby tedy vůbec letěl, jsou potřeba silné motory a oklikou se vracíme k tomu, že se silným motorem bude větší spotřeba proudu a tím pádem zase potřeba silnějších baterií. Mohlo by se zdát, že tento koloběh nemá řešení, ale není tomu tak. Záleží akorát na tom, jak je člověk zkušený a také rozumný při výběru komponent. Když už jsem se zmínil o komponentech, je nutné uvést to, že se dají již koupit jak hotové coptery i pro FPV použití, tak samozřejmě jednotlivé komponenty a z nich si copter postavit sám.

Pro začátečníka bych zajisté doporučil koupit „hotového“ coptera a s ním uskutečňovat své první FPV lety. Toto řešení má samozřejmě nesporné výhody v tom, že nemusíte řešit komponenty, trápit se se stavbou a taktéž letové vlastnosti jsou již na velice dobré úrovni. Na druhou stranu je ale nutné uvést to, že takto postaveného coptra v podstatě „nepovýšíte“ na lepší stroj. Maximálně tak půjde použít větší baterie a možná o trochu silnější motory ( pokud to regulátory dovolí ). Problém je totiž v tom, že v rámci příznivé ceny je skoro celá elektronika integrována na jedné společné desce a tím pádem je možnost rozšíření copteru v podstatě nulová.

Další možností, jak se dostat ke copteru je využít možností různých DIY sad pro stavbu, kde v jedné krabici dostanete v podstatě rozložený copter a doma si ho postavíte. V tuto chvíli je již o trošku větší možnost modifikace takového copteru, ale vyžaduje to už větší znalosti o principech fungování copteru, o elektronice a celkově to není triviální záležitost. Sice tyto sady mají za úkol vést stavitele krok za krokem, ale i tak se bez alespoň základních znalostí neobejdeme.

Na závěr bych uvedl tu nejsložitější možnost a to postavit si svého coptera z komponent zcela sám. To znamená, postavit si vlastní rám, vybrat vhodnou elektroniku, provést si návrh copteru a na závěr ho postavit a nastavit.  Touto cestou jsem se i já již vydal a několik copterů jsem postavil a i zalétal. Samozřejmě mé první pokusy nebyly zrovna moc úspěšné, ale na základě těchto „problémů“ jsem dospěl k tomu, že jsem schopen již navrhnout a postavit solidně fungující stroj, vhodný i pro FPVčko.

A abych dalším zájemcům a příznivcům multicopterů trochu pomohl a poradil, budu zde nadále uvádět různé „návody“ a postřehy ze stavby copterů, výběru komponent a v neposlední řadě i s létání s nimi.

Pomohl vám tento článek? Pomozte nám v psaní dalších! Odešlete SMS ve tvaru PAY 85377 na číslo 9002020 Cena jedné sms je 20Kč včetně DPH.
Více možností podpory ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

twenty eight − = 23