Jak řezat EPP a polystyren

Polystyren a EPP jsou skvělé materiály. Jsou lehké, pevné a můžete na ně vzít skoro jakýkoliv nástroj. Já jsem si postupem času vypracoval systém několika nástrojů, které na EPP fungují skvěle.

Není to nic světoborného a zkušení modeláři si řeknou, to je jasné, ale ne všichni jsou zkušení modeláři, tak pro ně je tato rada.

Skalpel

skalpel

Náročnost: 1 z 5

Skalpel je jedna z možností. Nutno říci, že ne úplně ideální…

Pokud potřebujete něco uříznout a dáte si záležet, je to ještě celkem v pohodě a asi to dokážete uříznout i rovně. Jakmile ale budete chtít vyříznout dutinu, například na servo, nebo vysílač a podobně, jste v koncích! Nedej bože řezat prostor pro výztuhu křídla.

Vyříznete obvod a pak vám nezbude nic jiného, než postupně vyškrábat jednotlivé kuličky šroubovákem… což není úplně nejpohodlnější a výsledek není žádná krása.

Další věcí je, že EPP šíleně tupí nože, takže po pár řezech je nůž tupý tak, že musíte vzít nový.

Pájecí oko

IMG_7438_

Náročnost: 3 z 5

Pokud máte doma klasickou trafo pájku (ne takové to hrotové kopyto), prostě jen vezmete kus drátu 2,5mm nebo 1,5mm, uděláte z něj očko, nasadíte na pájku a můžete škvařit. Ptáte se kde ho vezmete? Jedná se o klasický měděný drát do zdi, který vám jde proud do zásuvek. Pokud žádný nemáte, tak si zajděte do OBI a kupte si metr drátu CYKY 3×2,5 a metr CYKY 3×1,5. Nesmí být pletený!

2,5ku použijete na řezání větších děr… je pevnější a lépe se s ním bude manipulovat, ale bude mít menší teplotu. Očko nesmí být delší než 15cm.

1,5ku použijete na výpaly menších děr a tam kde potřebujete větší teplotu. Stejně tak z 1,5ky drátu si můžete nadělat očka na normální pájení.

Malé upozornění… škvařící se EPP smrdí a čmoudí, takže to dělejte v odvětrávaných prostorech, a moc to nedýchejte.

Odporový drát

odporovy-drat

Náročnost: 5 z 5

Odporový drát je obdoba pájecího oka, akorát se jedná o tenký drát většinou delších rozměrů (klidně i 6m) připojený na určené napětí. Tím jak drátem protéká proud, drát se zahřívá a tím je schopen krásně řezat.

Nevýhoda je, že  řezat odporovým drátem chce trochu zkušenost a hlavně na to potřebujete mít připravené šablony dle tvaru, který chcete řezat (například křídlo) a ideálně i nějakého pomocníka.

Šroub

Náročnost: 1 z 5

Šroub nebo jiný kus železa jsou ideální na dělání děr. Pokud potřebujete udělat díru do EPP, vrták je naprosto k ničemu, skalpelem to nejde a vším ostatním to akorát zprasíte.

Jo takovej šroub nebo hřebík, to je jiná…

Stačí ho chytit do kleští, nahřát zapalovačem a pak už jen zabodnout kam potřebujete. Musíte ale pracovat rychle a přesně rovně dovnitř i ven, jinak si tam propálíte cestičky okolo 😀

Ještě dobrá rada, pokud potřebujete díru například 5mm širokou stačí, když použijete zhruba poloviční velikost, třeba nějakou 3ku šroub, ona propálí díru o trochu větší, takže to na těch 5mm bude akorát. Rozhodně nepoužijte 5ku šroub!

Pokud děláte s EPP, ve finále stejně budete muset použít skoro všechny z těchto metod.

5 Replies to “Jak řezat EPP a polystyren”

Napsat komentář